İran Adli Tababet Kurumu: “Mahsa Amini’nin ölümü ‘darp’ değil”

İran Adli Tababet Kurumu, Mahsa Amini’nin ölümünün darp dolayısıyla olmadığını belirterek, Amini’nin şakkadak önsezi tartım bozukluğu ve hipotansiyon nedeniyle oluşan düşünce hipoksisi sonrası hayatını kaybettiğini duyurdu.

İran’da Mahsa Amini’nin (22) ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesine ilişik İran Adli Tababet Kurumu bir izah yaptı. Açıklamada ölümün darp zımnında olmadığı, Amini’nin birden ruh dizem bozukluğu ve hipotansiyon nedeniyle oluşan bellek hipoksisi sonrası hayatını kaybettiği bildirildi. Amini’nin 8 yaşında geçirdiği düşünce tümörü ameliyatı sonrasında gelişen hipotalamusda ve hipofiz bezinde gerçekleşen tiroid ve adrenalin bozukluğu hipoksi geçirme nedeni yerine gösterildi. Raporda, “Amini, söz konusu hastalık nedeniyle hidrokortizon, levotiroksin ve desmopresin ilaçlarını kullanıyordu” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Amini, 13 Ilkgüz tarihinde saat 19.56’da bulunduğu karakolda larp dimağ kaybı yaşayarak yere düşüyor. Kendisi vakayiname hastalığı ve karşıya karşıya kaldığı durumla başa çıkamadığı üzere his ritminde defo ve hipotansiyon ile dimağ kaybı yaşıyor” denildi.

Olay takkadak yeterli evvel müdahalenin yapılamaması dolayısıyla oksijensiz kalan Amini’de ağırbaşlı hipoksi görüldüğü belirtilerek, “Yapılan incelemelerde Amini’ye müteveccih herhangi bir çarpma izi görülmedi” ifadelerine yer verildi. – TAHRAN

Share: