Türk polisinden Avrupa’ya adamlık dersi

Şanlıurfa’da gece Suriye sınırında etkili olan çetin sisi fırsat bilip habersizce yollarla Türkiye’ye geçmeye etkin 31 göçmen ile geçişlerini sağlayan 3 koca yakalandı. Soğuktan üşüyüp açlıktan beceriksiz düştükleri belirlenen göçmenler araçlarla karakola götürüldü. Burada yemek ve su sunulan göçmen çocuklara polis vasıtasıyla elbise ve ayakkabı giydirilerek oyuncak dürü edildi. Göçmenlerin yüzlerini güldüren polislerin şefkati onları ölüme tecezzi fail Avrupa’ya büyük tıpkısı ders verdi.

Edinilen bilgiye göre görüngü, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde yaşandı. Akşam Ezanı saatlerinde sınırdan uğrun geçiş yapıldığı ihbarını düz polis güçleri ekipleri, Bahçelievler Mahallesi Kümeevler bölgesine giderek çevrede taharri yaptı. Yapılan aramada etrafı duvar ile örülü yersiz bire bir bahçede gizlenen yabancı tabiiyetli 1 eş, 5 kadın ve 13 çocuk ile geçişleri sağlayan Bekir Ö., İbrahim Halil A. ve Halil U. yakalandı.

Aynı akşam ezanı yaşanan tıpkısı farklı olay ise Ensar Mahallesinde yaşandı. Sevimsiz havada arazide sıcaklık göl ayağı giden ecnebi uyruklu karı ve çocukları fark fail polis ekipleri, gizliden gizliye yollarla sınırı geçtiklerini belirledi. Araca bindirilen 12 muhacir, emniyete götürüldü. Göçmenlerin 2 dönem süresince aç ve susuz aynı şekilde misil yürüdükleri öğrenildi.

Soğuktan üşüyen çocuklara kemirmek ve akarsu verildi

Açlık ve susuzluktan zayıf düşüp soğuktan üşüdükleri belirlenen göçmenlere bir lahzada su ve aşındırmak verildi. Çağrılan keyif ekiplerinin kontrolden geçirdiği göçmenler ısıdam tıpkı yerde konuk edildi. Sabahleyin ise çocuklara kullanılmamış elbise, başmak, oyuncak ve çikolata getirildi.

Polisler göçmen çocukları kendi elleriyle giydirdi

Bayan ve koca polisler, çocuklara eskimemiş kıyafetlerini giydirdi. Başmak ve oyuncaklarına bile munsap göçmen çocukların mutlulukları yüzlerine yansıdı. Polis abi ve ablalarıyla gelişigüzel tıpkısı süre oyuncaklarıyla oynayan ayrıntılar, elan bilahare araçlara bindirilerek ülkelerine sağ salim gönderilmeleri amacıyla İl Barhana İdaresi Kavrayışsız Çevirme Merkezine teslim edildi.

Öte yandan çaktırmadan geçişleri sağladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Bekir Ö., İbrahim Halil A., ve Halil U. İsimli kişiler ise adliyeye irsal edildi. – ŞANLIURFA

Share: