Erdoğan: Kültür ve Turizm Bakanlığı Bünyesinde Kuracağımız Alevi Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığı, Cemevlerinin Tamamının Yönetimini Yürütecek

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında bir araya geldiği mekanların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz. Firez ve Turizm Bakanlığı’mız bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı; muhtarlıklara, belediyelere, derneklere, federasyonlara ilişkin cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine büyüklüğünde cemi çalışmalar bu kurumsal yapı altında amme güvencesi, desteği ve denetimi ile yürütülecektir. Cemevlerinin tavzih, içme ve kullanma suyu, yapım, onarım, hizmet giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeri ile ilişkin tamam sorunlar çözülmüş olacaktır. Cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekle mesul Alevi Bektaşi inanç önderlerinden kâm edenlere birlikte bu kurumsal çatı bünyesinde kol verilebilecektir” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, bugün İstanbul’daki Şahkulu Odalık Dergahı ve Cemevi’nde planlı ‘Cemevleri Anne Atma ve Dolgun Açım Töreni’nde konuştu. Erdoğan ezcümle şunları söyledi:

“Bu eserlerimizin Alevi Bektaşi kardeşlerimize, şehirlerimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çok asırdır dergahımızdan gelip güzeşte herkesten Tanrı razı olsun diyorum. Sevgili Peygamber’imizin ‘Birlikte yağmur, ayrılıkta azap vardır’ düsturuna sıkı sıkıya sarılarak heveslerin değil ölümsüz olanın peşinde koştuğumuz müddetçe bu medeniyet bilcümle yükselecektir. Dünyada ölümsüz olan ise yalnızca muhabbettir.

“SİNSİ NİYETLERLE MİLLİ BİRLİĞİMİZİ BECERMEK İÇİN İÇERDE VE DIŞARIDA ÇALIŞAN DAYANABILEN ÇOKÇA KESİM OLMUŞTUR”

Tevhidi tıpkı; kitabı, kıblesi bire bir, peygamberi ayrımsız, ezanı aynı insanlar amacıyla bundan bambaşka ayrımsız yârenlik, bundan eksantrik benzeri amor yolu yoktur. Bunun için ‘Hepimizin Peygamber’i, hepimizin Ali’si, hepimizin ehlibeyti, hepimizin Hüseyin’i, hepimizin Kerbela’sı’ diyoruz. Bu sevgi ışığı önümüzü aydınlatmaktadır. Sinsi niyetlerle milli birliğimizi uydurmak için içerde ve dışarıda etkin stabil haddinden fazla itilaf olmuştur. Ama bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir.

“ÜLKEMİZİ ‘TÜRKİYE YÜZYILI’NA HAZIRLARKEN MİLLETİMİZİN TAMLIK KESİMLERİYLE BİRLİĞİNİ, BERABERLİĞİNİ, KARDEŞLİĞİNİ KARŞILAYACAK ÖZEL ADIMLARA ÖNEM VERİYORUZ”

Malazgirt Zaferi’nden beri, bin yıldır, ebedi yurdumuz kendisine seçtiğimiz Anadolu’yu düşünerek ve fiziken takviye etmek, doğruluk kâmilen bire bir nizama sarmak üzere savaşım veriyoruz. Ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz nişane ve hizmetler vardır. Zaman, Cumhuriyet’imizin ikin asrını ‘Türkiye Yüzyılı’ haline getirecek bakir ayrımsız atılım içindeyiz. Ülkemizi ‘Türkiye Yüzyılı’na hazırlarken milletimizin tamlık kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini karşılayacak hususi adımlara ehemmiyet veriyoruz.

“ALEVİ BEKTAŞİ TOPLUMUNUN BEKLENTİLERİNİ TESPİTE VE ÇÖZÜM YOLLARI BULMAYA YÖNELİK KAPSAMLI BİR HAZIRLIK YAPTIK”

Ülkemizdeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya müteveccih şümullü aynı tedarik yaptık. Kültür ve İçişleri Bakanlığı’mızın koordinasyonunda düzenlenen ‘Milli Ilişki ve Beraberlik’ çalışması kapsamında, bin 585 cemevi görüşme edilerek muhataplar bir tane yegâne dinlendi. Valiliklerimiz tarafından çözülebilecek çatı, tadilat, sıtma kadar mesail amacıyla adımlar atıldı. Daha esaslı çözümler için mufassal çalışmalar yürütüldü. Zaman burada bunların müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

“ALEVİ BEKTAŞİ FIREZ VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI, CEMEVLERİNİN TAMAMININ YÖNETİMİNİ YÜRÜTECEK”

Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında benzeri araya geldiği mekanların kamu meselelerinin kerem nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkısı çatı kuruyoruz. Ekin ve Turizm Bakanlığı’mız bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı; muhtarlıklara, belediyelere, derneklere, federasyonlara ilişkin cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine büyüklüğünde cemi icraat bu kurumsal bina altında kamu güvencesi, desteği ve denetimi ile yürütülecektir. Cemevlerinin tenvirat, içme ve kullanma suyu, imal, tamirat, hizmet giderlerinin karşılanması ve ümran planlarındaki yeri ile ilgilendiren cemi mesail dağılmış olacaktır. Cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekle sorumlu Alevi Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere üstelik bu kurumsal yapı bünyesinde takım verilebilecektir.

“ALEVİ BEKTAŞİ KARDEŞLERİMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Ülkemizin demokratikleşme reformlarından genişlik önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımın ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize ömre bedel olmasını diliyorum. her bir insanımızın inanç ve ibadetten yetişek ve düzentileme hakkına büyüklüğünde bütün temel türe ve özgürlüklerden yararlanabileceği tıpkı Türkiye üzere mütemadi çalışıyoruz.”

Share: