Eş sahiplerinin eskimemiş taktiği: Fatura dahil

1 Temmuz 2023’e kadar kira artışlarına getirilen yüzde 25 sınırı familya sahipleri ile kiracılar arasında bakir sorunlara kez açarken ev sahiplerinden kullanılmamış bir taktik geldi. 

Independent’ın Hürriyet’ten yaptığı alıntıya göre, gâh familya sahipleri kiralama gelişmemiş ahit olduğu üzere abonelikleri kişi hesabına tutarken, kimi bile bu yolla tahliye ya birlikte zam baskısı yapıyor. İstediği tarihte evden çıkmayan ya de istediği oranda bindirim yapmayan kiracının elektriğini suyunu kesen mal sahipleri mağduriyet yaratıyor.

Haberde açıklamalarına kayran verilen Taşınmazlar Hukuku Derneği Başkanı Avukat Mehabetli Itimat Kiraz, gücük aktarılma kiralanan yazlık evlerdeki uygulamanın genele yayıldığını belirterek, “Kiracı inikat açmak istediğinde yurt danışmanı yahut para sahibi yazılı ittifak yapılmadığını, kiracının abonelikleri üzerine almasını istemediğini veya mukayyet inikat yapılsa dahi bire bir örneğinin kiracıya verilmeyeceğini eşya koşuyor” dedi.

Gayrimenkul danışmalarının verdiği bilgiye bakarak, birtakım karı sahipleri ‘fatura benim adıma kalsın, sen geldikçe ödeme yap’ derken, bazı birlikte ortalama aynı gider belirleyerek daha yolun başında kiraya ekliyor.

Kiraz “Servet sahibi kiracı ile olan yavuklu kira sözleşmesinin veya kiracıya örneği verilmeyen yazılmış icar sözleşmesinin temadi dönemi geldiğinde, kanuni artım oranı kapsamındaki artışı akseptans etmediğinde, yani daha çok artış murat ettiğinde kiracısının esas hizmetlerini kapatabilir. Müstecir yaşayabilmek amacıyla su hareketlilik ve doğalgaza ihtiyacı olduğu için üstelik evet bu isteği kabul ediyor ya dahi tahliye ederek taşınmazı boşaltıyor. Mal sahibi kiracısının taşınmazı tahliyesini temenni ettiğinde bile esasen tıpkı şekilde müstecir çıkmak istemediğinde bire bir yöntemi kullanarak taşınmazın ana hizmetlerini kapatılıp taşınmazın kullanımı engelleyebiliyor” diye niteleyerek konuştu.

Aile sahibinden yıpranmamış taktik: Parayla müstecir tart

 

Kiracılar ilgi: Fırsatçı ev sahiplerinden tahliye şartı!

 

Kira sorununa ‘çöpçatanlı’ çözüm

 

Share: