Diyarbakır ve Elazığ’da “Derli Toplu Kadınlar Derrace Turu” düzenlendi

Diyarbakır ve Elazığ’da Dünya Otomobilsiz Kentler Haset kapsamında, “Hazır Kadınlar Derrace Turu” gerçekleştirildi.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki Park Yeri 75’te planlı aktiflik öncesi izah yapan Sema Gür, kadınların kendilerini külah etmelerine vesile vermek ve emin çiftteker altyapısı talebini beslemek için yola çıktıklarını söyledi.

Dünya Otomobilsiz Kentler Haset kapsamında bisikletin günlük hayatın aynı parçası olmasına ilgi iletilmek için Tetik Kadınlar Bisiklet Turu etkinliğinde Türkiye’de ve dünyada binlerce kadının bir anda ayaklık çevirdiğini dile getiren Dolgunca, şunları kaydetti:

“Bisikletin hayatın tıpkı parçası olmasına özen kısaltmak üzere düzenlenen Tetik Kadınlar Derrace Turu kadınların toplumda elan çok görünürlüğünü hatırlamak, kendilerini oyun etmelerine fırsat isnat etmek ve güvenli derrace altyapısı talebini yedirmek için düzenlenmektedir. 2013 yılında ilk defa İzmir’de benzeri grup karı aracılığıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Derrace Turu herhangi bir yıl kullanılmamış şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası tıpkısı bisikletli eş hareketine dönüştü.”

Ferah, geçen sürede İtalya’dan Almanya’ya, Kanada’dan İran’a bir nice ülkede binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük hayatlarına dahil etmelerine vasıta olduklarını belirtti.

Açıklamanın arkası sıra etkinliğe katılan bisikletli kadınlar, trafik ekiplerinin gözetiminde pedal çevirerek, Talih İlçesinde kâin İçkaleye büyüklüğünde geldi.

Elazığ

Elazığ’üstelik düzenlenen etkinlikte renkli kıyafetler giyinen, palavra, çiçek ve değişik aksesuarlarla bisikletlerini süsleyici kadınlar, Vilayet önünde benzeri araya geldi.

Buradan Firez Otopark’a büyüklüğünde ayaklık çeviren kadınların turu, palyatif kadınlar eliyle bile güzergah boyu alkışlandı.

Apiko Kadınlar Çiftteker Turu Elazığ Temsilcisi Mehtap Ağır, etkinliğin kentte 6’ncısını düzenlediklerini belirtti.

Etkinliği vatandaşların candan karşıladığını ifade fail Çetince, “Kadınların değme sosyal tartı altında kalmadan derrace sürebileceklerini ifşa etmek istiyoruz. Yıl süresince kadınlarımızı destekliyoruz, derrace eğitimiyle, şişko sürüşlerle ve çiftteker almalarını heveslendirme ederek turlarımıza devam ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: