Elazığlı Darülfünun Öğrencisinden Babacan’a: “Dar Bulunmayan. Hani Bu Dava Çözülmüştü. Babam Asgari Ücretle Çalışıyor, Bire Bir Mektepli Nasıl Icar Tutsun”

Demokratlık ve Hücum (ÇARE) Partisi Umumi Başkanı Şanlı Babacan, parti çalışmaları için gittiği Elazığ’üstelik vatandaşların sorunlarını dinledi. İzmir’de üniversite okuduğunu söyleyen benzeri tüvana, Babacan’a, “Sıkıntılı bulunmayan. Hani bu dava çözülmüştü. Ayıp, hata. Bu öğrenciler bunu adalet etmiyor. Babam minimal ücretle çalışıyor, benzeri öğrenci elbet icar tutsun” dedi.

Büyük Babacan, fırka çalışmaları için gittiği Elazığ’de vatandaşlar ile bir araya geldi. Elazığ depreminde dükkanını kaybettiğini belirten tıpkı vatandaş, yaşadığı sorunları Babacan’a anlatırken “Hakkını kaybeden aynı türe sahibiyim, 2,5 senedir dükkanım verilmedi” diyerek konuştu.

“BU DÖNEMDE PARAN YA BIRLIKTE DAYIN OLACAK”

Eksantrik bire bir vatandaşın “67 yaşındayım, oğlum 35 yaşında bekar ve aylak” sözleri konusunda Babacan, “Seçimden sonradan biz gelince gelişim imkanları çoğalır” karşılığını verdi. Diğer tıpkısı vatandaş ise “Benim kızım mimari fakültesini bitirdi, gelişim bulamıyor. Bu dönemde paran evet birlikte dayın olacak. İnsanlar ülkeyi ayrılma ediyor” dedi. Babacan ise “Kamuya girişlerde mülakatı kaldıracağız. Buluşma kalkınca fırsat eşitliği sağlanacak” vaadinde bulundu.

Apayrı tıpkısı vatandaş de mütemmim kredisi faizlerinin yüksekliğinden yakınarak, “Sizin zamanınızda ekonomi çokça iyiydi, faizler ve şişkinlik düşüktü… Deminden Model Bankası yüzde 13 getiri açıklıyor. Ben geçen ay bankadan 50 bin lira mülk çektim, yüzdelik 28, kesintileri ile banka faizi yüzdelik 33 buluyor. Borcu namus borcu ile kapatıyordum. Sizin döneminizde aile sahibi oldum. 2002’den beri SELIM Partiliyim, artık onlara görüş moy yok, Allah sizin yardımcınız olsun. Borcu borçla kapatıyorum. Sizin zamanınızda kredi çektim, eş aldım. Yıllık faiz yüzdelik 9’du” diyerek konuştu.

Babacan ise vatandaşa, “Yüzdelik 13’le Kalıp Bankası’ndan aldı, sana yüzdelik 33’le sattı. ‘Kazandıran hesap’ dedikleri, bankaya kazandıran adisyon… Faizleri yüzdelik 0,6’ya büyüklüğünde indirmiştik. Ama bu, fakat aklık bir kadroyla oluyor. İşi bilmeyenler geldikleri zaman batırıyorlar” karşılığını verdi.

“ELVERIŞSIZ NAMEVCUT. HANİ BU SAV ÇÖZÜLMÜŞTÜ”

İzmir’de üniversite okuduğunu belirten benzeri tüvana, Babacan’a, “Mahdut yok. Hani bu sorun çözülmüştü. Eksiklik, hata. Bu öğrenciler bunu türe etmiyor. Babam asgari ücretle çalışıyor, bir mektepli şüphesiz icar tutsun? Tığ, size oy vereceğiz, kurban olayım kazanın” diyerek balkı yandı. Babacan ise bunun üzerine, “Çoluk Çocuk için gençlerle gelişigüzel kazanacağız. Sıkı sorununu çözeceğiz. Bu sene 850 bin güre üniversiteye girmeyi hak etti. Ama 105 bini taşıt yaptıramadı. Mahdut yok. Ulaşım… Bayramda gidip gelebildin mi? Tığ iktidara geldiğimizde, darülfünun öğrencilerinin maddesel imkan diye aynı derdi olamaz. Maddesel imkanı olmayan öğrencilerimizin herhangi bir makule ihtiyacını büyüklük karşılayacak” yanıtını verdi.Share: