Batman ruzname: Baraj suları altında kalacak ‘Gre Fılla’, Hasankeyf gibi taşınacak

DİYARBAKIR’ın Kocaköy ilçesi kırsal Ambar Mahallesi’ndeki, istirdat kazılarında milattan önce 7 binli yıllara ait eserlerin ortaya çıkarıldığı, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe ile aynı döneme ilgilendiren izler taşıyan tahminî 11 bin yıllık Gre Fılla Höyüğü, Ambar Barajı’nın suları altında kalacak. Neolitik dönemin izlerini taşıyan Gre Fılla’nın korunması için Hasankeyf’te yapılan taşımaya analog tıpkı aplikasyon gerçekleştirilecek. Firez ve Turizm İl Müdürü Cemil Yiğit, güzeşte hafta Gre Fılla’nın taşınması ile ilgili bakanlıktan onayın geldiğini ve höyüğün taşınacağı vadi ile ilişkin arayış zarfında olduklarını söyledi.

Kocaköy ilçesi rustik Ambar Mahallesi Ambar Çay’ı bitişiğinde mevcut 11 bin almanak Gre Fılla Höyüğü’nde 2018 yılında başlatılan kurtarma kazılarında binlerce işaret çağ yüzüne çıkarıldı. Milattan evvel 7 binli yıllara ilişkin olduğu tespit edilen eserler Diyarbakır Müze Müdürlüğü’ne doğrulama edildi. Çanak Çömleksiz neolitik dönemin izlerini taşıyan höyük, geçen sene su tutmaya başlayan Ambar Barajı altında kalacak.

Şanlıurfa’bile bulunan Göbeklitepe ile analog özellikleri mevcut ve aynı döneme ilişik izleri haiz höyüğün korunması amacıyla Firez ve Turizm Müdürlüğü’nce faaliyet başlatıldı. Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi yapıların Ilısu Barajı’nın altında kalmaması üzere yapılan ve özel platformlarla gerçekleştirilen taşımaya eş planlama yapılarak Firez ve Turizm Bakanlığı’na alfabe gönderildi. 1 hafta önce yazıya izin gelince, höyüğün taşınacağı yer ile ilişkin saha arayışına başlandı. ‘OLDUĞU GİBİ TAŞINACAK’Hars ve Turizm İl Müdürü Cemil Kahraman, yapılacak olan taşınmada höyüğün olduğu kabil korunacağını belirterek, “Taşınması amacıyla kısaca aynı kamer evvel abece yazdık. Firez ve Turizm Bakanlığı ile Ekin Varlıkları Müzeler Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla güzeşte hafta izin geldi. Taşınmasını yapacaklar. Toplumsal medyada ‘Neden taşınmıyor?’ üzere hatalı bilgiler dolaşıyor. Biz Hazine’ye ait yer arıyoruz. Yapılacak olan görüşmelerin ardından kurgan olduğu kabilinden maharet benzeri ekip marifetiyle taşınacak. Bire Bir orada gördüğümüz resmi, taşındığı yerde göreceğiz” diye konuştu.Mahallelilerden Şener Çiçek, höyüğün akarsu altında kalacak olmasına üzüldüklerini ifade ederek, “Şu an icraat sürüyor. Asar Diyarbakır Müzesi’ne götürülüyor, ona seviniyorum. Köyümüzün tanınması amacıyla bile haddizatında seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Oruç ise, höyüğün su altında kalmasını istemediklerini tabir ederek, “Burası turistik ayrımsız düz. Keşfedilmemiş, turistik alanları var” dedi.

Share: