ABD’de ikinci halk basamak satışları üst yaptı

ABD’de ikinci umum basamak satışları, mayısta maaş bazda yüzde 3,4 azalışla Haziran 2020’den bu yana arz düşük seviyeye gerilerken, medyan ev fiyatları ilk kez 400 bin doları aşarak rekor seviyeye yükseldi.

National Association of Realtors (NAR), mayıs ayına ilgilendiren ikinci el göz mir verilerini açıkladı.

Buna bakarak, ülkede ikinci halk ev satışları, mayısta mevsim etkilerinden arındırılmış olarak mahiye bazda yüzde 3,4 azalışla 5,41 milyona düştü. Düşüşünü dördüncü taban haiz ikinci umum basamak satışlarının 5,39 milyon seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Haziran 2020’den bu yana en bağan seviyeye gerileyici ikinci umum basamak satışları, nisanda da yüzde 2,6 azalışla 5,6 milyona gerilemişti.

Ülkede ikinci ahali göz satışları, mayısta güzeşte yılın tıpkı ayına göre bile yüzde 8,6 azaldı.

MEDYAN EV FİYATLARI İLK NÖBET 400 BİN DOLARI AŞTI

ABD’de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, mayısta almanak bazda yüzdelik 14,8 artarak 407 bin 600 dolara yükseldi.

İkinci ahali piyasasında ilk kez 400 bin doları aşan medyan bölük fiyatları, rekor seviyeye ulaştı.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, ev satışlarının 2019’üstelik tanıdık seviyelere döndüğünü belirtti.

Mortgage (emlak kredisi) faiz oranlarındaki keder artıştan kaynaklanan güçlükler göz önüne alındığında basamak satışlarının gelecek aylarda daha da düşebileceğine bel eden Yun, makul pahalı evlerin derakap satıldığını ve bölük stokunun bibi yetişkin ölçüde artması gerektiğini kaydetti.

ABD’li mortgage şirketi Freddie Mac’in verilerine bakarak, ülkede 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı, geçen hafta yüzdelik 5,78 ile Kasım 2008’den bu yana sunu erdemli seviyeye derkenar ve 1987’den bu yana yeryüzü faziletkâr haftalık artışı kaydetmişti.

ABD’üstelik ikinci mortgage krizi mi?

 

Bankalar umum koydukları otomobil ve konutların tamamını sattı

 

Ev eşit artışında kullanılmamış rekor

 

Share: