ABD’de ikinci mortgage krizi mi?

KÖLE’dahi 30 sene vadeli göz itimat faizi (mortgage) geçtiğimiz hafta akıbet 35 yılın yer büyük artışını yaşadı.

Freddie Mac verilerine göre 30 yıl vadeli çakılı faizli mortgage oranı geçtiğimiz hafta 1987’den bu yana tanıdık yeryüzü iri çoğalma ile yüzdelik 5,23’ten yüzde 5,78’e çıktı. 

30 yıllık mortgage getiri oranı yüzdelik 5,78’i en üst Son Teşrin 2008’üstelik görmüştü. Bu izzet yılın başında yüzde 3,2, benzeri yıl önce ise yüzdelik 2,93 seviyelerinde idi.

amma velakin yapım hızında bile yavaşlama görüldü. BENDE’üstelik göz piyasasının oylumlu göstergelerinden kabul edilen inşaat izinleri bir önceki ayak tabanı göre yüzde 7 düşüş gösterdi.

Basamak piyasası alarm veriyor

Siyasa faizlerinin artması yüreklilik maliyetlerini dahi artırırken halihazırda fiyatların begayet yüksek olması nedeniyle zorlanan konut piyasası için alarm zilleri dahi çalmaya başladı.

Uzmanlar Fed’mağara parasal sıkılaşmasının devam edeceğini öngörürken bunun itimat maliyetlerini henüz üstelik yükselteceği görüşünde.

Freddie Mac’mağara temel ekonomisti Sam Khater, “Bu erdemli oranlar, pahalılık ve para politikasının gidişatı ile ait beklentilerdeki değişimin bir sonucu” dedi. “Henüz erdemli tutulu bey (mortgage) faizi oranları ılımlılığa misil açacak ve sonuçta elan kararlı bir hane piyasası ile sonuçlanacak” dedi.

“Daha de artacak”

Financal Times’ın aktardığına göre konu ile ilgilendiren değerlendirmelerde kâin danışmanlık şirketi MFR’nin ÇAKER kelle ekonomisti Joshua Shapiro, “Mortgage oranları muhtemelen elan dahi artacak, ancak bence artışın iri kısmını gördük” dedi.

Corona virüs pandemisi sırasında evden etkin mukavemetli haddinden fazla Amerikan konut satın almak amacıyla bağan nema oranlarından yararlanırken, bu süreçte basamak fiyatları bile rekor seviyelere bundan sonra. Bu kaba karşılık artışları ise kıvrak tıpkısı bölük piyasasını soğuttu. Nema oranlarındaki serencam artış ise kullanılmamış evler amacıyla satın alınabilirliği zılgıt ederek göz talebini yavaşlattı.

Oxford Economics ser ekonomisti Nancy Vanden Houten ise Vanden Houten, “Fed’mağara agresif duruşu konuşu nema ve enflasyonda yavaşlamaya yol açarsa, mufassal vadeli Faiz oranları muvazene kazanabilir” dedi.

2008 Krizi’nde ne olmuştu?

MEMLUK’deki hane fiyatları 2000’li yıllar boyunca iri aynı itila göstermişti. Bu yükselmenin bire bir nedeni da çarçabuk elde edilebilen mortgage idi.

Sürekli yükselen bölük fiyatları piyasalarda şiddetli derecede iyimser bir hava yaratmış, bankaların düşük gelirli ailelere basamak kabul etmek üzere zahmetsiz yüreklilik sağlamalarına misil açmıştı.

Ev fiyatları inişe geçince nagehan subprime mortgage (yüksek riziko ve efdal faizli güven) denilen bu cesaret piyasası yenilgi, kredi faizlerini ödeyemeyen düşük gelirli ailelerinin batkı etmelerine ve konutlarına ahali konmasına sebep olmuştu.

Amerika Müttehit Devletleri konut balonunun patlamasıyla gelişigüzel bankalara yüksek riziko binmesine ve zımnında Birleşik Devletler gayrimenkulüne sadık kamu söylenegelmiş mülklerin değerlerinin dibe inmesine, birlikte küresel finans kuruluşlarının uymazlık görmesine,Lehman Brothers’ın 15 Eylül 2008’de hüsran etmesine, ve bankalarının krize girmesine sebep oldu.

2009’un sonlarında Yunanistan’dahi ufak benzeri krizle başlayıp sonrasında büyüyen Avrupa vecibe krizi ve İzlanda’daki üç büyük bankanın üçünün dahi banka yığılmasını içeren 2008–2011 İzlanda finansal krizini izledi.

Fed, nısıf yıllık Para Politikası Raporu’nu yayımladı

 

FED’in repo artırımı öfke habercisi mi?

 

Fed siyasa faizini 75 temel puan yükseltti

 

Share: