Yükselen konut fiyatları arsaya olan talebi artırdı

Pandemi koşullarının yanında kalan hane fiyatları karşısında arsanın daha ulaşılır olması, enfl asyona karşı tıpkı tehlikesiz olarak görülmesi ve gelişmemiş zamanda rüşvet sağlaması zımnında yatırım aracına dönüşen arsaya kâm 2021 yılında arz efdal seviyeye bundan sonra. TÜİK ile Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü verilerine bakarak yer ve araziye olan arzu tıpkısı önceki yıla göre yüzdelik 29,6 artarak 1 milyon 528 bin bandına geldi. Bu satışların 722 bin adedini tarla, 480 bini yer olurken, sair satışlar ise işyeri, fabrika, şube, depo, uran sitesi oldu. Dünya’birlikte Leyla İlhan imzasıyla düz düz habere göre, aynı dönemde Türkiye genelinde satılan ev adedi ise yüzde 0,5 nokta azalarak 1 milyon 491 bin 856 yerine gerçekleşti. Erdemli murat fiyatları sıçrattı. 6 kamer ile 1 sene ortada değişen tarla ve toprak fiyatları imdi mahiye bazda değişmeye başladı.

Genişlik faziletli artışlar Antalya ve Muğla’da

Emlak değer tespiti özne Endeksa verilerine göre ev imarlı arsalarda arz faziletkâr karşılık artışı Antalya’bile yaşandı. Antalya’birlikte arsaların fiyatı almanak bazda yüzdelik 131 artarak metrekare fiyatları bin 923 TL’ye çıkarken, İzmir’bile yüzde 103 artışla 2 bin 228 TL’ye yükseldi. Muğla yüzdelik 98’lik çoğalma ve bin 847 TL’lik metrekare fiyatıyla sunu çok artışın yaşandığı 3’üncü site oldu. İstanbul’bile averaj metrekare fiyatları yüzdelik 76 artarak fiyatı 2 bin 844 TL’ye çıkarak listede 4’üncü oldu.

Toprak-bağ-bahçede Antalya ve İstanbul önde

Toprak, bandaj ve bostan üzere arazilerin fiyatlarına baktıklarında ise yüzde 120 artışla genişlik yüksek karşılık artışının Antalya’üstelik görüldüğünü belirten Ders, Antalya’yı, yüzdelik 83’lük artışla İstanbul, yüzde 62’lik artışla İzmir ve yüzdelik 55’lik artışla Denizli’nin bağ gördüğünü kaydetti.

2018’den itibaren bakir basamak üretiminin talebin gerisinde kalması yani yeryüzü temenni dengesinin kırılganlığı zımnında piyasanın yer ve araziye yönelerek aynı abra oluşturmaya çalıştığını nâkil Azamet Ibret şöyle konuştu: “Ekonomideki belirsizlik anları ve enfl asyona karşı vatandaş tehlikesiz liman olan gayrimenkule yöneliyor seçkin ant. Bu denklemde elindeki parayı koruyabilmek isteyen amma bölük alamayan yurttaş arsaya yöneldi. ”

Enflasyondan sığınma aracı

TSKB Gayrimenkul Valüasyon Umumi Müdürü Makbule Yönel Gevher, “2021’yarı geçmiş 6 ayında 576, bin 979 sayı arsa ve toprak satılırken, ikinci yarıda bu oranın artarak 625 bin adete çıktığını ve yıl toplamında 1 milyon 262 bin 848 olduğunu söyledi. Hele son 2 yılda enfl asyondan korunma üzere bile göz alamıyorsam yer, yer alamıyorsam yerey alayım düşüncesiyle satışın arttığını kaydeden Maya, “Yer ve tarlada mahiye bazda bu fiyatlar değişmeye başladı. 2 yıl geçmiş genelde bu değişim süreleri 6 kamer ile 1 sene olurdu. Fakat serencam 2 yılda bundan konuşmak türlü değil” ifadelerini kullandı.

Alımlarda yüksek gelirliler öne çıkıyor

“2021 yılı ortası ile 2022 Mayıs kocaoğlan beyninde gerçekleşen alımlar envestisman amaçlı” diyen EVA Taşınmazlar Valüasyon Genel Müdürü Cansel Turgut Yazar, alımlarda faziletkâr gelirli kitlenin öne çıktığını söyledi. Yazar, “Beyaz yakalılar ise düşük pahalı, banal arazileri tercih ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Beyaz Zehir yakalının ilgisi artıyor

Türkiye’de yüksek dirimlik sahibi yer yatırımcılarını tıpkısı kenara bıraktıklarında arsa alımının ağırlıklı adına ılımlı dershane vasıtasıyla yapıldığını söyleyen Gurur Ders, “Artan göz fiyatları, açıktan çalışma sistemi ve büyükşehirlerden kenar kentlerine kafile dolayısıyla arsa ve araziye parafin yakalıların ilgisi dahi artıyor” dedi.

Gelgel yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Cansel Turgut Müellif, arsa ve arazi yatırımcıların dikkate etmesi gereken konularda üstelik bilgelik verdi. Bu durumların başında parselin kalıp doğruluğu teyit etmeleri olduğunu tamlayan Musannif, “Paydaşlı olup olmadığı, erke nakil hattından etkilenip etkilenmediği, kamu kurumlarının tarıma el verişi kısıtlayacak bir şerhi olup olmadığı kabilinden veriler araştırılmalıdır. Buradaki tavsiyemiz ise yatırım yapılacak arsa-yer üzere hevesli bir değerleme kuruluşundan hizmet alınmasıdır” dedi.

Türkiye envestisman, dünya iklim krizi üzere alıyor

İklim krizinden yağlık dünyada arsa/yerey alımlarında tıpkısı yükseliş trendi olduğunu fakat şu zaman Türkiye’da yapılan alımların anne sebebinin envestisman olduğunu gözlemlediklerini nâkil Azamet Öğüt, “Yatırım gayeli alınan arsalarda bölgenin iş potansiyeli asıl etmen yerine öne çıkıyor. İleriki dönemde bölgede yapılacak olan altyapı projeleri, kamu projeleri, inşaat projeleri, ve o anki değer göz uğrunda bulundurulan makro faktörler” dedi. Makbule Yönel Cevher bile, sonuç zamanlardaki gayrimenkul değer artışları zımnında envestisman amaçlı arsa ve toprak alımların daha dolay plana çıktığını söyleyerek şunları kaydetti: “İklim değişikliği etkisini ise çıktı üzerine rekiz eş yapılabilecek evet de ekim dikim yapılabilecek araziler tarafında olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda İstanbul’un mail çevresinde gizil oluşturan iller Sakarya, Çanakkale, Balıkesir kabil bölgeler kendisine karşımıza çıkıyor.”

İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 öneri

 

Fahiş kiralar amacıyla kullanılmamış iddia: Çeteleşme var!

 

Fahiş kira artışına aranjman: Detaylar anlaşılan oluyor!

 

Share: