GİB’e ihbariye şartı konut fiyatlarını artıracak mı?

İnternete taşınır ya birlikte gayrimenkulünü feda etmek ya üstelik isticar etmek üzere ilan verenlerin umum kimlik bilgileri ile satılması halinde köken bey tutarları aynı ay içre Sağlık İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildirilecek. Yıpranmamış aranjman internetten emlak bey piyasasını allak bullak etti. İnternetteki binlerce ev satışı ilandan çekildi. Düzenlemenin bölük fiyatlarında kullanılmamış tıpkısı remiks dalgası yaratmasından bulut ediliyor.

Hazne ve Maliye Bakanlığı’na sınırlanmış GİB’in Resmi Gazete’bile yayımlanan 538 az Kazanç Asıllar Kanunu Umumi Tebliği’ne bakarak evini, arsasını, tarlasını, arabasını ya dahi cep telefonu kadar kişisel eşyasını harcamak amacıyla internete car verenlerin adı, aile adı, TC numarası, yabancı ise yabancı etiket numarası çıktı direkt GİB’e bildirilecek.

Bildirimi genel ağ siteleri ile ilana aracılık edenler yapacak. İlan verenler zatî bilgilerini genel ağ sitesine vermez, genel ağ sitesi bile GİB’e yer geç 1 kamer içerisinde bilgileri iletmezse, kusurlu bilgi iletirse ceza uygulanacak. İnternet siteleri ile emlakçılar, söylenegelmiş veya gayrimenkulün satılması halinde temel satış tutarı ile öğrenim edilen komite bedelini ve ödemelere ilgilendiren banka bilgilerini dahi GİB’e bildirecek.

İLANLAR KALDIRILIYOR

Sözcü’bile Erdoğan Süzer imzalı haberde görüşlerine saha sunulan Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçam, tebliğin yayınlanmasıyla birlikte 10 binden aşkın göz ilanının genel ağ satışından kaldırıldığını bildirdi. Akçam, küsurat hane satma maliyeti zımnında yeni aynı bindirim dalgasının olacağını belirtti.

Sektörde merdiven şeş başlar

Gayrimenkul Müşaviri Iyi Taşçı, kullanılmamış tebliğin konutta şişman denk artışlarına ve yurt satışlarının merdiven altına inmesine neden olacağını söyledi. Taşçı, “Belediye rayici diyelim kim 200 bin teklik olan benzeri göz internet ilanıyla 2 milyon liraya satılırsa alıcı ve satıcı toplamda 8 bin teklik adına 80 bin lira harç ödeyecek. Göz 5 yıldan erken satılmışsa Gelir Vergisi da gelecek. Bu maliyetler ev fiyatına bineceği üzere fiyatlar uçacaktır. Algı ve harç indirilmezse bu aranjman yarardan çokça beis getirir” dedi.

Yükselen göz fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Basamak car sitelerine tınlamalı hikmet ödeme zorunluluğu getiriliyor

 

Share: