Vekil Kirişci: “Çiğ benzin fiyatı litre başına 8 teklik 50 kuruş yerine belirlendi”

Bakan Kirişci: “Çiğ benzen fiyatı litre başına 8 liralık 50 kuruş olarak belirlendi”

ANKARA – Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Ulusal Benzen Konseyi, terviç primi hariç jale sütün litre fiyatını 8 lira 50 kuruş namına belirlemiştir. Bakanlığımızca ilk teşrin-mabeyin dönemi amacıyla 20 kuruş ödenmesi planlanan jale süt destek primi birlikte 2,5 zalimce artırılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Böylece üreticimizin eline litre başına kemiksiz yerine bildirme bir iki 9 lira geçecektir” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Gıda ve Tarım Örgütü iş birliğinde düzenlenen “Tarım-Azık Derece Zinciri Bağlamında Oldukça Ölçekli Çiftçilerin Risk Yönetimine Müteveccih Seçeneklerinin Geliştirilmesi” çalışması TOBB İkiz Kuleler’üstelik gerçekleştirilen programla tanıtıldı.

Programa katılarak tıpkısı danışma gerçekleştiren Vekil Kirişci, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın hastalık olduğu azık krizine değinerek Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde taraf tutmayan aynı duruş sergilediklerini belirtti.

“Hububat 7 milyon tona yaklaştı”

Tahıl koridoru ile ait bile mütekellim Kirişci, “İlk işimiz bile hububat koridorunun devreye girmesi oldu. Bu aralık sayesinde bugün itibarıyla bundan sonra 7 milyon tona yaklaşmış aynı hububatın bu koridordan geçişi sağlanmış ve 310 civarında sefine bundan sonra buradan esbak oldu. Tabi kim bu hacim adına dünyanın tükettikleri ile mukayese edildiğinde çokça koca tıpkısı tutar olarak görülmeyebilir. Ancak bazı adımlar vardır ki bu adımların alelhusus psikolojik etkisi fiziki etkisinden haddinden fazla daha fazladır” diye niteleyerek konuştu.

2005 yılında yasa kendisine çıkan ve 2006 yılı 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe giren ekincilik sigortacılığı ile ilişkin geride kalan 16 yılda yapılanları değerlendiren Vekil Kirişci, “20 milyon poliçe kesildi. Bu 20 milyon poliçeye kamu kendisine bizim desteğimiz 12,8 milyar liralık oldu. Bizim orada TARSİM’e başvurup kendi hasarını tazmin edenlerin miktarı üstelik nicelik adına 13 milyar üstünde oldu” ifadelerini kullandı.

Vekil Kirişci, Tarım ve Orman Bakanlığı kendisine temas alanda bitkisel ve hayvanca istihsal alanında çiftçiyi, üreticiyi desteklediklerini söyledi.

“Süt fiyatı sübvansiyon primi dünya 8 teklik 50 kuruş olarak belirlendi”

Ayrıntılı süredir üzerinde durulan jale süt fiyatıyla ilişik konuşan Vekil Kirişci, şunları aktardı:

“Buradan bütün benzin üreticilerimize ve bu sütü değerlendiren sanayicilerimize ve aradaki bütün organizasyonlara bu duyuruları yapmış olalım. Bugün toplanan Ulusal Benzen Konseyi 14 Teşrinievvel tarihinden itibaren konuşmak amacıyla yüzdelik 3,6 yağ ve 3,2 protein içeriğine ehil jale taş arabası sütünün kaynak fiyatını jale süt sübvansiyon primi aut üreticinin elinden çıktığı fiyatı 8 lira 50 kuruş olarak belirlemiştir. Bakanlığımızca teşrinievvel-meyan dönemi için 20 kuruş ödenmesi planlanan jale süt bindi primi dahi 2,5 acımasız artırılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Böylecene üreticimizin eline litre başına kesin namına yer beş altı 9 teklik geçecektir.”

Toplantıya Kirişci’nin yanı sıra TOBB Başkanı Mustafa Rıfat Hisarcıklıoğlu ile FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu katılım sağladı.

Share: