Hünnap hasadı başladı

Manisa’nın Demirci ilçesinde üretimi yapılan çiğde hasat edilmeye başlandı.

Başta şeker hastalığı oluşmak amacıyla bir nice hastalığa şifa olduğuna inanılan çiğde, toprak halkının koca kavil kaynakları beyninde vadi alıyor.

Söğütçük Mahallesi’nde toplanmaya başlanan im özel ambalaja alındıktan sonradan tırlarla İstanbul, İzmir ve Ankara üzere kentlerdeki marketlere gönderiliyor.

Demirci Kaymakamı Hiçlik Kaya, Şehremini Selami Selçuk ve İl Ekincilik ve Orman Müdürü Dayanıklı Öztürk dahi çiftçilerle tarlada çiğde hasadına katıldı.

Bereketli tıpkısı mevsim temennisinde kâin Kaymakam Kaya, “Güzeşte yıl ziyaretimizde sandık ve hünnap boylama makinesi talebinde bulunulmuştu. Kaymakamlığımız, belediyemiz ve Ekincilik İl Müdürlüğü ile projelendirildi ve sandık ve araba temin edilerek tasdik edildi. Devletimiz değme ant çiftçinin ve üreticinin yanı sıra.” diyerek konuştu.

Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk ise gözyaşı meyve çalım merkezinin genişletilmesi üzere çalışmalara başlanacağını söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Metanetli Öztürk ise üreticilerin taleplerini dikkate aldıklarını, yerine değirmek için de çaba gösterdiklerini dile getirdi.Share: