IMF, finansal istikrara müteveccih risklerin majör ölçüde arttığı üstüne uyardı

Uluslararası Dünyalık Fonu (IMF), erdemli enflasyon, bir nice bölgede kazançlı görünümün kötüleşmeye bitmeme etmesi ve süregelen jeopolitik risklerin finansal sistemlerin karşı karşıya kaldığı başlıca sorunlar olduğunu belirterek, sonuç merhale belirsiz benzeri toptan ortamda mali istikrara yönelik risklerin kocaman ölçüde arttığını duyurdu.

IMF, Toptan Finansal İstikrar Raporu’nun teşrinievvel sayısını “Faziletkâr Şişkinlik Süresince Belirmek” başlığıyla yayımladı.

Raporda, dünya ekonomisinin, on yıllardır karşılaşmadığı bir sarp olan “pahal aynı şekilde” faziletli enflasyonla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Erdemli şişkinlik karşısında ümranlı ekonomilerdeki servet otoritelerinin siyaset normalleşmelerini hızlandırdığına belen edilen raporda, toptan finansal koşulların bu sene alelhusus sıkılaştığı ve makroekonomik temelleri vurgun olan birçok yükselen ve sınır ortalık ekonomilerinden anamal çıkışlarına nöbet açtığı aktarıldı.

Raporda, yıllar içre oluşan kırılganlıklarla artabilecek mali koşulların ağır aksak aynı şekilde sıkılaşması riski olduğu kaydedildi.

Yeniden fiyatlandırma riskine karşı uyardı

Küresel hesaplı görünümün nisan ayından bu yana mefret ölçüde kötüleştiği belirtilen raporda, küresel ekonomideki yavaşlamanın yoğunlaştığı bildirildi.

Raporda, april ayından bu yana global finansal abra risklerinin üstelik arttığı vurgulanarak, “Ufukta sıkıntı bulutları varken küresel müstevi kırılgan.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Riskli varlıkların format bankalarının yüksek enflasyonla mücadele için yöntem faizlerini bırakmak zorunda kalacağı korkusuyla haziran ayı boyunca anif ayrımsız komutan yaşadığı tamlanan raporda, saklı yazı piyasalarında de ölçüsüz oynaklık yaşandığı aktarıldı.

Raporda, “Yatırımcılar, konuşu ve siyasi görünümleri yeniden değerlendirdiği üzere son zamanlarda risk almaktan agresif bire bir şekilde et kafalı çekilirken, riskin kesintili bir şekilde baştan fiyatlandırılması tehlikesi var.” ifadesi kullanıldı.

IMF’nin raporunda, siyasa yapıcıların enflasyonu düşürmek için azimli adımlar atmak ile kesintili ortalık koşullarından istinkâf etmek arasında benzeri abra kurması gerektiği kaydedildi.

Merkez bankaları için bildirişim vurgusu

IMF Dünyalık ve Resülmal Piyasaları Departmanı Direktörü Tobias Adrian de rapora ait kaleme aldığı blog yazısında, suret bankalarının çabuk enflasyonun kalımlı ayla gelmesini engel olmak için mülk politikası normalleşmesini hızlandırmasıyla toptan mali koşulların sıkılaştığını belirtti.

Adrian, “Sonuç kademe belirsiz toptan ortamda, finansal istikrara yönelik riskler cesim ölçüde artmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Tobias Adrian, finansal sistemlerin yüz yüze olduğu başlıca mesail beyninde onlarca yılın sunma faziletli seviyelerinde seyreden para şişkinliği, bir nice bölgede kazançlı görünümün devam eden kötüleşmesi ve süregelen jeopolitik risklerin kayran aldığını aktardı.

Merkez bankalarının enflasyonu hedefe kafasız sarkıtmak amacıyla kararlı davranmaları gerektiğini vurgulayan Adrian, politika kararları, bedel istikrarına görelik ve daha fazla sıkılaşma ihtiyacı konularında kesin iletişimin, güvenilirliği destek olmak ve çevre oynaklığından çekimsenmek üzere haddinden fazla koca olacağını kaydetti.

Share: