Samsun ekonomi haberi: Samsun TSO AKARSU Bilgelik Merkezi’nden gençlere “Metanet” farkındalığı

Samsun Ticaret ve Endüstri Odası (TSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Samsun KEZ Hikmet Merkezi, gençlerin uluslararası sorunlar karşısındaki dayanıklılıklarını desteklemek amacı ile tıpkısı aktiflik düzenledi.

Türkiye’de SU Vukuf Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi kapsamında 25 yıldan bu yana Samsun TSO bünyesinde faaliyetlerini devam ettiren Samsun SU Bilgelik Merkezi, gençlerin uluslararası sorunlar karşısındaki dayanıklılıklarını tavlandırmak amacı ile benzeri etkinlik gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Özgür Kıran’ın yaptığı etkinlikte, öncelikle Avrupa Komisyonu tarafından “EU4Youth Days” programı kapsamında gerçekleştirilen ve abuhava değişikliği, Covid-19 ve uluslararası krizler ve savaşlar karşısında gençlerin dayanıklılığını bırakmak amacıyla neler yapılabilir temasını işleyen uluslararası konuşma, katılımcılar ile gelişigüzel izlendi. Peşi Sıra konferansta tamlanan konulardan yola çıkarak katılımcıların fikirlerini beyan ettikleri tıpkısı ahbapça etkinliği gerçekleştirildi.

Küresel ve ortaya sâdır gelişmelerden haddinden fazla aşkın herif etkileniyor

Gençler ve çoluk çocuk amacıyla müteharrik sivil cemiyet örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı etkinliğin yoğun komple geçtiğini tamlayan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Türkiye’birlikte KEZ Vukuf Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi ile halkımızın SU konusunda bilgilendirilmesini amaçlıyor ve farkındalık artırıcı faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Zaman düzenlediğimiz aktiflik dahi bunlardan ayrımsız tanesi. Haddinden Fazla faydalı tıpkısı çalışma yaptığımızı düşünüyorum. Dayanıklılık umumi anlamda, krizden sonraları çabucak kendini toparlama ve düzeltme, yadırgatıcı edici durumlar karşısında hayatta kalabilme ve kullanılmamış koşullara uyum mizan gücüdür. Hayatın daim değişen durumları karşısında elastik olabilme ve huysuz birey ikilemlerden kurtulma ve inatçı koşulların üstesinden gelmeye çalışırken hayatta var olmak üzere bakir yöntemler ihya becerisini içerir. Bundan Sonra toptan aynı dünyada yaşıyoruz ve ortaya sâdır gelişmelerden haddinden fazla aşkın kayırıcı etkileniyor. AB’deki ve komşu ülkelerdeki gençler, değişen sosyo-siyasi bağlamda mütezayit benzeri kol zorlukla yüz yüze. Bunlar, hele devam eden savaşlar ve çatışmaların tıpkısı sonucu yerine mütezayit toplumsal ve siyasal istikrarsızlık, global pandemi Covid-19’un gençliğin genel durumu üzerindeki iri etkisi ve iklim değişikliği ile bağlantılıdır. Bu zorlukların ölçeği ve kapsamı, gençlerin dayanıklılıklarını nesir etmeleri ve kullanmaları için elan aşkın fırsatın geliştirilmesini gerektirmektedir” dedi. – SAMSUN

Share: