Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı destek ile genç yaşta besici oldu

Bingöl’üstelik, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın ‘Rustik Kalkınmada Eksper Yabancılar’ projesinden faydalanarak armağan ile 4 hindi düz Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla gelişigüzel gelişmemiş süre içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne sınırlanmış Sudüğünü köyünde ikamet eden 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz sene Laborant ve Baytar Sağlık Bölümü’nden mezun oldu. Basatemur, ardından zat işini inşa etmek amacıyla arayışa girdi. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Uzman Eller’ projesini gören Basatemur, kuruma anbean uzmanlardan bilgi aldı. Hazırladığı projesi vekillik vasıtasıyla onaylanan ve yardım desteği kayran Basatemur, köylerindeki ahırlarında geçindirmek için 4 aylı kuş beyinli aldı. Seçkin sabahleyin er saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini fail Basatemur, elan otlattıktan sonraları akşam saatlerinde baştan ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla alay malay gelişmemiş süre içerisinde 8 kocabaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Baytar Esenlik Bölümü mezunu olduğunu belirten Yüsra Basatemur, “Mezun olduktan sonra gelişim arayışına girdim, kendim bir gelişim ayırmak istedim. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Rustik Kalkınma Eksper Başkaları projesini gördüm. Onun amacıyla ekincilik müdürlüğüne gittim ve proje üzerine bilgelik sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu laf hakkında bilgi verdi. Benim tıpkısı proje sunmamı istediler ve projem bile Ekincilik ve Orman Bakanlığı yoluyla onaylandı. Ben büyükbaş hayvancılığı yazmak istedim, 4 kocabaş efsanevi aldım. Şuan birlikte hayvanlarımız mehtaplı, seneye bunlar 8 sunum olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım devlet ekonomisine yardım tedarik etmek, öz işletmemi imdi büyültmek. İleride çalıştıran olabilmek. Bu konuda kadınlara verilen destekten ortalık teşekkür ediyoruz. Kişi işimi mübalağa etmek ve kadınlara istihdam hatırlamak istiyorum. Onlara kat sayı olabilmek ve beni emsal almalarını dahi isterim. Zaman ülkemizde kadınlara zait ayrımcılık olduğu için ve köle onların biri olduğum amacıyla çokça teşekkür ediyorum, haddinden fazla hava duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 nüsha teberru sözleşmesi imzalandı”

Rustik Kalkınmada Ehlihibre Yabancılar projesinden Bingöl’da 27 kişinin yararlandığının altını çizen Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hisse Senedi Batur, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Başkaları Projesi ülkemizde ilk defa İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin muvaffakiyetli çıktıları alınınca proje, bakanlığımız tarafından 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve dolay lisans bölümlerinden olan ekincilik, hayvancılık, orman, su ürünleri ve besin bölümlerinden mezun olanlar başvurabilmektedir. İlimizde da toplamda 27 skor mevhibe sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde makbul projeler 13 nüsha büyükbaş hayvancılık projesi, 7 skor küçükbaş hayvancılık ve 9 adet arıcılık projesidir. Özellikle bu bölümlerden mezun olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir ekincilik ve hayvancılık faaliyetlerinin rustik alanlarda gerçekleşmesi adına üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Lüzum duydukları bilgileri ehlivukuf arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları daim ziyaret etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın bir nice çiftçiye örnek olacağını vurgulayan Keleş, “Yüsra kardeşimiz kocabaş hayvancılık projesinden bağış sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri birlikte çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin bitmeme etmesi adına güzelce bir örnek oluşturacaktır” diye konuştu. – BİNGÖL

Share: