Kızıyla tıpkısı hastanede etkin 33 yıllık doktordan taze meslektaşlarına öneriler

İzmir’dahi kızıyla bir hastanede fariza yapan 33 almanak doktor Ayşen Özgürbüz, mesleğindeki başarısını hastalarını ve yakınlarını anlamaya medyun olduğunu belirterek, sabrı ve kayırıcı sevgisiyle kızına ve diğer esenlik çalışanlarına denk oluyor.

İzmir El Erki Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Yetişek ve Araştırı Hastanesi Evgin Servisi’nde fariza fail 56 yaşındaki Ayşen Özgürbüz, mesleğini 21 Eylül’birlikte aynı servise görevlendirilen 24 yaşındaki kızı Beste Özgürbüz ile beraber sürdürüyor.

Eşi ve başka kızı da hekim olan anne, tekaütlük hakkını 2016 yılında elde etmesine rağmen mesleğine olan sevgisi ve kızına örnek olmak istemesi zımnında emekliliği erteledi.

Evde esas kız, ivedili serviste beyaz önlüklerini giyince meslektaş olan düet, beraber maltalık kurtarmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doktor Ayşen Özgürbüz, AA muhabirine doktorculuk mesleğini haddinden fazla severek yaptığını, iki evladının bile hekim olmasından alım duyduğunu söyledi.

Yaşamı süresince çocuklarına örnek olduğunu anlatan ana Özgürbüz, şöyle devam etti:

“Kızım Beste, bana ‘Anne tıp fakültesinden mezun oluncaya büyüklüğünde beni bekler misin, çalışmaya bitmeme paha misin?’ diyerek sordu. Emeklilik hakkını kazanmıştım. Ego o antlaşma uzak tıpkısı devir olduğu için geçiştiriyordum. kimi zaman bilcümle aklıma geliyordu, doktor olunca birlikte meşgul mıyız diye niteleyerek. Hayaller nesep oldu. Alay Malay avlu yetmek inanılmaz alım donör. Yıllar sonradan baktık ki tıpkı hastanenin aynı ivedili servisinde gelişigüzel himmet şansını elde ettik. Eğitim evvel evdeydi, daha çok gelişim yerine taştı. Süfli inanamıyorum. Benim amacıyla Beste ile gelişigüzel harıldamak, ona tıpkı şeyler belletmek, deneyimlerini onunla tesahup etmek ayrı benzeri neşe.”

Özgürbüz, önceki nöbetlerde kızının kendisine “esas”, onun ise “kızım” diyerek seslendiğini anlatarak, daha çok birbirlerini “hekim eş” diye çağırdıklarını, tıpkı haddinden fazla hastanın temel kız olduklarını öğrendiklerinde şaşırdığını tabir etti.

Müstacel servisin hastanede fedakârlık müstelzim çokça güçlü alanlardan biri olduğunu kaydeden, Özgürbüz, şunları tabir etti:

“Taze meslektaşlarıma ve kızıma yıllarca evgin serviste hizmet vermiş bire bir hekim namına şunları ifham etmek istiyorum: Öncelikle sabırlı olacaklar, çıdam temas şeyin çözümünü kolaylaştırır ve hızlandırır. Bunun beraberinde herif sevgisi bizim mesleğimizde olmazsa olmazdır. İnsan sevgisi ve çıdam bir arada olduğu ahit tolerans, empati ve ferah bildirişim elhak peşinden dirimsel. Bütün bunlar olunca problemleri çözmek o büyüklüğünde selis ve niteliksiz tamam kim ve sevinçli hale dirimlik. Etrafındaki herif seli filhakika senin bu tavrını anladığı antlaşma henüz çözümcü aynı nakız alır. Bizim mesleği yürütme etmenin zorluğu ortadan kalkmış tamam.”

Beste Özgürbüz üstelik annesinin evdeyken henüz bayındır olduğunu amma acil serviste görev yaparken haddinden fazla disiplinli ve kaideci olduğunu söyledi.

Annesinin hastalarına anaç hayatiyetli yaklaştığını tamlayan Beste Özgürbüz, “Kendisi bu yönüyle bilinir. Annemle harıldamak mutluluk donör. Annem bana hastalarla oldukça empati kurarak, onları anlayarak, henüz barışık bildirişim kurmamı öneriyor. Doktorlukta insan ilişkileri haddinden fazla önemli. Bu iz isteyerek yapılması gereken aynı meslek.” diye niteleyerek konuştu.

Share: