Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’da konteyner site alanını inceledi Açıklaması

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, “İnşallah Diyarbakır’ımızda dahi vatandaşlarımıza konutları aynı sene içerisinde teslim edilecektir. Vatandaşlarımız elan sakıncasız, depreme karşı mukavemetli, standartları faziletkâr, zemini akva ayrımsız konutta ve yakınlarda hayat imkanı bulacaktır.” dedi.

Bakan Bozdağ, yanı sıra Vali Mualla İhsan Akarsu, DOĞRU Fırka Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, ve Ebubekir Bal ile form Kayapınar ilçesinde kurulumu süren taşımalık kent alanında incelemelerde bulundu, yetkililerden vukuf aldı.

Diyarbakır’dahi konteyner kentin ast çatı çalışmalarının tamamlandığını bildiren Bozdağ, 621 konteynerin alana yerleştirileceğini söyledi.

Konteynerlerin genişlik güdük sürede geleceğini kaydeden Bozdağ, vatandaşların yaptığı müracaatlar çerçevesinde belirlenen kurallara göre adalet sahiplerini konteynerlere yerleştireceklerini belirtti.

Konteynerlerin çadırlara göre henüz abat benzeri barınma imkanı sunduğunu aktaran Bozdağ, bu nedenle Diyarbakır’daki hemşerilerinin bu ihtiyacını da bu vesileyle gidereceklerini anlattı.

Konteynerlerin geçici bir müddet barınma amacıyla yapıldığını ifade fail Bozdağ, şöyle konuştu:

“Ana olan temelli konutlara geçimi sağlamaktır. Diyarbakır’üstelik dahi vatandaşlarımızın yıkılan, yıkılacak olan konutlarını ve iş yerleriyle ilgilendiren planlamalar bile tamamlandı. Yerleri üstelik belirlendi. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, TOKİ, AFAD hep bu arada burayla ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah Diyarbakır’ımızda dahi vatandaşlarımıza konutları aynı sene içerisinde teyit edilecektir. Vatandaşlarımız elan sakıncasız, depreme cebin mukavim, standartları faziletli, zemini akva tıpkı konutta ve yakınlarda hayat imkanı bulacaktır.”

“Değişik zelzele zinde yerlerde olduğu kabil sözümü tutacağız”

Millete verdikleri sözleri bilcümle adına getirdiklerini dile getiren Bozdağ, “Elan önceki depremlerde Van’da, Bingöl’da, Tunceli’de, Malatya’üstelik, İzmir’birlikte ve diğer yerlerde yadımlama sonrası şüphesiz gereğini millet, fehamet halk ele yaptıysak hükümetimiz verdiği sözü üstlenme ettiği vakitten önce yerine getirdiyse Diyarbakır’birlikte de hemşerilerimize başka sarsıntı güçlü yerlerde olduğu üzere sözümü tutacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir yıl içerisinde vatandaşları daha emniyetli konutlara aktaracaklarını bildiren Bozdağ, baştan umutlarının yeşerdiği, henüz emniyetli tıpkı hayatı vatandaşlara sunacaklarını aktardı.

Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Diyarbakır bu anlamda hazırlıklarını mütemmim, alt bina planlamalarını eden ve Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın, TOKİ ve AFAD’ımızın çalışmalarına temel dokuma eden bilcümle bilgileri, verileri hazırlıkları tekemmül ettirmiş illerimizin başında. İnşallah bu kamer içerisinde ihalesi yapılacak epey hane ve köylerde yapılacak yerlerimiz var. Bunlarla beraber hızlıca devreye gireceğiz. Diyarbakır’ımız da bundan yararlanma edecek. Önceki olsun diliyorum. Tanrı benzeri daha hakeza hınç göstermesin inşallah.”

Share: