Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çalım, Elazığ’da konuştu Açıklaması

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gurur, “Bugün bakımından depremden etkilenen illerimizde 5 milyon 397 bin müstakil bölümden oluşan 1 milyon 875 bin binada inceleme yaptık. İçinde 883 bin müstakil bölümden oluşan 301 bin binanın evgin yıkılacak yıkkın veya yine ılımlı hasarlı olduğunun tespitini yaptık.” dedi.

Elazığ Valiliği Afet Koordinasyon Merkezi’nde planlı istimara toplantısının ardından izah özne Çekicilik, 108 sene evvel olduğu kabilinden asrın felaketinin yaşandığı süreçte da 85 milyonun Çanakkale ruhuyla harekete geçtiğini söyledi.

Gurur, Elazığ’ın depremden etkilenen illerden biri olduğuna dikkati çekerek, “Amma tabiatıyla ki burada 3 sene evvel yaptığımız nazik dönüşüm sebebiyle, yapmış olduğumuz 24 bin ev, lüzum hasarlı gerekse kentsel tahavvül kapsamında yapmış olduğumuz konutlar sebebiyle bu depremde yer bir iki hasarın yaşandığı illerimizden biri oldu. Buradaki kardeşlerimiz çabucak komşusu Malatya’mıza, Adıyaman’ımıza, Kahramanmaraş’ımıza valilerimizin koordinasyonunda, milletvekillerimizle yardıma koştular.” diye niteleyerek konuştu.

Devletin 3 yıl ilk Elazığ’üstelik yaşanan depremdeki tatlılıkla zaman da çalışmalarını mütemadi sürdürdüğünü belirten Hava, bu anlamda seçme alanda gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü vurguladı.

Devletin 2,5 milyondan aşkın vatandaşın otağ ve taşımalık kentlerde iskanını sağladığının altını çizen Çekicilik, şöyle devam etti:

“Rüçhan çerge kentlere vatandaşlarımızı yerleştirdik. Peşi Sıra Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bile rapor ettiği kadar 1,5 ay içre vatandaşlarımızı AFAD’ın koordinasyonunda lüzumlu sivil topluluk kuruluşlarımızın gerek bağışlarımızla icap TOKİ’mizin yapmış olduğu konteyner kent alanlarımıza, arızi ihdas yapılara, çelikten yaptığımız yapılara konsept sürecini yürütüyor olacağız. Tıpkısı taraftan de hasar belirleme çalışmalarını yürütüyoruz. Burada de hasar tespit çalışmalarında imdi sona yaklaştık, tutturmak üzereyiz. Zaman bakımından depremden etkilenen illerimizde 5 milyon 397 bin hür bölümden oluşan 1 milyon 875 bin binada tetkik yaptık. İçinde 883 bin mutlak bölümden oluşan 301 bin binanın acil yıkılacak yıkkın yahut yeniden itidalli hasarlı olduğunun tespitini yaptık.”

“21 Şubat’tan bugüne tahminî 34 bin konutumuzun ihalesini yaptık”

Elazığ’dahi depremden etkilenen yapılara ilişkin vukuf veren Alım, “Elazığ’bile kısaca 18 bin mutlak bölümden oluşan 8 bin binamızın acil yıkılacak, hasarlı veya itidalli hasarlı olduğunun tespitini yaptık. Elbette tarihin gördüğü arz iri facia karşısında Sayın Cumhurbaşkanı’mızın riyasetinde başlatmış olduğumuz Cumhuriyet tarihinin bildirme şişman afet göz yapımı seferberliğini de ayrımsız anlayışla, Çanakkale ruhu anlayışıyla, seferberlik ruhuyla umum ekiplerimizle birlikte yürütüyoruz. 11 ilimizde senkronik süreçlerimizi, 11 ilin ihtiyaçlarını, buradaki kültürel dokuyu, demografik yapıyı, sanayisini, kültürünü, bu anlayışı koruyacak tatlılıkla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kapsamda 21 Şubat’tan bugüne kestirmece 34 bin konutumuzun ihalesini yaparak yapım sözleşmelerini imzaladık ve sahada çalışarak yapımına başladık.” ifadelerini kullandı.

Bakan Gurur, evvel sözleşmeleri imzaladıkları alanlarda yapım faaliyetlerinin hızlı şekilde olgun insanlarının görüşleri, fikirleri ve önerileri doğrultusunda başladığını belirterek şunları anlatım etti:

“Arz makul zeminde, en sağlam zeminde daha geçmiş Elazığ’dahi, Malatya’üstelik yaptığımız kadar kim bu depremde da gördük, hem çatı tekniği hem seçilen zeminin kalitesi açısından bu konutlarımıza tek beis gelmedi. Aynı tatlılıkla 11 ilimizde kıran konutlarımızın yapım seferberliğini büyütüyoruz. Elazığ’ımızda birlikte bu kapsamda merkezde 7 bin 500 konutumuzun, esasen köylerimizde hasar gören, ilçelerimizde da kestirmece 7 bin konutun yapımını başlatmış durumdayız. Bugün belediyelerimizle yer akla yatkın yeri, bildirme akla yatkın alanı bilcümle birlikte müzakere ettik ve inşallah hızlı şekilde yapım sürecini yürüteceğiz. Tıpkısı yıl süresince, bu 2-3 kamer içre başladığımız 319 bin konutumuzun yapımını tamamlayıp vatandaşlarımıza doğrulama edeceğiz. Toplamda hasar tespiti tamamlanan 650 bin konutun imal sürecini üstelik yürütüyor olacağız.”

Vakit Kaybetmeden konutları değil, bölgenin ihtiyacı olan endüstri, kültürel değerleri de koruyacak ilişik bakanlıklarla eş güdüm zarfında emek yürüttüklerini dile getiren Çekicilik, sözlerini şöyle tamamladı:

“Elazığ’ımız bayrı tıpkısı site ve Harput Kalesi ile özdeşleşen, kardeşliğin, kahramanlığın denek taşı olan şehirlerimizden benzeri tanesidir. Hem namına hem bölgeye hizmet eden ve rastgele anlamda da bölgeye yeten benzeri şehrimizdir. Bundan 3 sene geçmiş elbette yaptıysak, bir tatlılıkla yeniden nesir edeceğiz ve yükselen Anadolu’nun kadim şehri Elazığ’ımızı bile hep kültürel değerleriyle şanlı Türk şehirlerinden biri olacak anlayışla nesir sürecini yürüteceğiz. Bu kapsamda 2020’da yaşadığımız depremlerde kardeşlerimiz bizi, Sayın Cumhurbaşkanı’mızı bilirler. Hangi saraka verildiyse o sözlerin tutulduğunu çok gür bilirler. Buradan umum Türkiye’ye sesleniyoruz, burada 3 yıl evvel yaşadığımız depremde elbet vatandaşlarımıza alay verdiysek, o sözlerimizi bir bir tuttuysak, bire bir tatlılıkla bu çalışmaları yapacağız ve tıpkı yıl zarfında vatandaşlarımızı akva, sakıncasız konutlara desise arzusu, isteği, hedefiyle çalışmalarımızı yürüteceğiz. İlk önceki şehrin çeperlerinde belirlediğimiz ihtiraz alanları, ardından şehrin içindeki, şehrin dokusuna akla yatkın olacak şekliyle yapılaşma sürecini yürüteceğiz. Bir çabucak köylerimizde, köylerimizdeki istihdamın bile devam etmesi üzere konutlarımızı yapıyor olacağız.”

Toplantıya, Elazığ Valisi Ömer Toraman, Belediye Reisi Şahin Şerifoğulları, DOĞRU Tümen milletvekilleri Zülfü Demirbağ ve Sermin Balık, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanı Şerafettin Sebep, MHP İl Başkanı Yunus Bal ile kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Share: