Nazır Bozdağ açıkladı: “Kurulacak olan konteyner kentte alt çatı çalışmaları tamamlandı”

Vekil Bozdağ açıkladı: “Kurulacak olan taşımalık kentte madun yapı çalışmaları tamamlandı”

Vekil Bozdağ Diyarbakır’da taşımalık site alanında incelemelerde bulundu

DİYARBAKIR – Kahramanmaraş’taki depremlerin vurduğu Diyarbakır’de depremzedeler ve ağırbaşlı hasarlı apartmanlarda yaşayanlar üzere kalıcı konutlar yapılana büyüklüğünde arızi barınma merkezleri oluşturuluyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kurulacak olan konteyner şehir alanında incelemelerde bulunurken, 621 skor konteynerin yerleştirileceğini açıkladı.

Form üssü Kahramanmaraş merkezli depremlerle birlikte Diyarbakır’da yıkılan apartmanların göçük çalışmaları tamamlanırken, depremzedeler ve evi ağır sıklet hasarlı olan vatandaşların yıpranmamış yapıları inşa edilinceye büyüklüğünde geçici namına 621 nüsha konteynerin kurulacağı Talaytepe Gaga ve Diş Hastanesi karşısındaki yersiz arazide ast yapı çalışmalarında sona gelindi.

Konteyner kentin kurulacağı alanda incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kurulacak olan konteynerlerin geçici süreliğine vatandaşa teslim edileceğini aktardı.

Vatandaşların yaptığı müracatlar çerçevesinde belirlenen kurallara bakarak adalet sahiplerini konteynerlere yerleştirileceğini rapor fail Bozdağ, “Diyarbakır konteyner kentin madun yapı çalışmaları eksiksiz durumda. Bütün beraber biraz evvel gezdik. Sizler de görüyorsunuz. 621 sayı taşımalık buraya yerleştirilecek. Şuanda konteynerlerin gelmesini bekliyoruz. Konteynerler üstelik sunu güdük sürede ati ve hızlıca tığ burada konteynerleri yerleştireceğiz. Vatandaşlarımızın yaptığı müraacatlar çerçevesinde belirlenen kurallara bakarak doğruluk sahiplerini konteynerlere yerleştireceğiz. Konteynerler bağımlı çadırlara bakarak henüz abat benzeri tahaffuz imkanı sunuyor. O yüzden Diyarbakır de ki hemşerilerimizin bu ihtiyacını bile bu vesileyle gidermiş olacağız” dedi.

Diyarbakır’da vatandaşların yıkılan, yıkılacak olan konutlarını ve hisse senedi yerleriyle ait planlamaların tamamlandığını tamlayan Bozdağ, “Bağımlı bunlar henüz önceki da tabir ettim, geçici bire bir süre barınmak maksadıyla yaptığımız evler. Esas olan kalıcı konutlara geçimi sağlamaktır. Diyarbakır’de üstelik vatandaşlarımızın yıkılan, yıkılacak olan konutlarını ve aksiyon yerleriyle ilişkin planlamaları birlikte tamamlandı. Yerleri dahi belirlendi. Belde Şehircilik Bakanlığımız, TOKİ, AFAD hep beraber burayla ilişik çalışmalarını üstelik sürdürüyor. İnşallah Diyarbakır’ımız üstelik yıkılmış ve ağırbaşlı hasar, özge nedenlerle lüzumlu olan binaların tamamında oturan vatandaşlarımıza konutları bire bir sene içerisinde tasdik edilecektir. Vatandaşlarımız elan tehlikesiz, depreme karşı mukavim, standartları faziletli, zemini kuvvetli ayrımsız konutta ve çevrede kişi imkanı bulacaktır. Seçkin antlaşma rapor ettik. Tığ milletimize bu anlamda verdiğimiz sözleri bütün hesabına getirdik. Daha eski depremlerde Van’üstelik, Bingöl’bile, Tunceli’da, Malatya’dahi, İzmir’bile ayrıksı yerlerde katabolizma sonrası lacerem gereğini budun, ululuk ahali ele yaptıysak hükümetimiz verdiği sözü üstenme ettiği vakitten bile önceki yerine getirdiyse, Diyarbakır’bile dahi hemşerilerimize başka zelzele hareketli yerlerde olduğu üzere sözümü tutacağız” ifadelerine düz verdi.

“Tıpkı sene içerisinde vatandaşlarımızı emniyetli konutlar aktaracağız”

Yapılacak olan konutların hızlı aynı şekilde tamamlanıp vatandaşa konfirmasyon edileceğini belirten Nazır Bozdağ, şunları kaydetti:

“İnşallah benzeri sene içerisinde vatandaşlarımızı elan emniyetli konutlara aktarmış olacağız. İnşallah baştan onların umutlarının yeşerdiği, henüz emniyetli tıpkısı hayatı kendilerine sunmuş olacağız. Diyarbakır bu anlamda hazırlıklarını mütemmim, ast yapı planlamalarını özne ve Çevre Kentçilik Bakanlığımızın, TOKİ ve AFAD’ımızın çalışmalarına asıl dokuma eden bütün bilgileri, verileri hazırlıkları tekemmül ettirmiş illerimizin başında. İnşallah bu kamer içerisinde ihalesi yapılacak bunca basamak ve köylerde yapılacak yerlerimiz var. Bunlarla beraber hızlıca devreye gireceğiz ve Diyarbakır’ımız üstelik bundan yararlanma edecek.”

Share: