Tekirdağ’daki “Heraion-Teikhos Antik Kenti” turizme kazandırılacak

İstanbul Rumeli Üniversitesi Arkeolojik Araştırmalar Ofisi Koordinatörü ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Sevinç Atik, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesindeki Heraion-Teikhos (Hera’nın Şehri) Antika Kenti’ni turizme kazandıracaklarını söyledi.

Pro. Dr. Atik, Tekirdağ Tecim ve Sanayi Odası’nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Karaevli Mahallesi’ndeki Hera’nın Şehri’nde 2000 yılından bu yana kazı çalışmalarının sürdürüldüğünü tabir etti.

Milattan Evvel ve sonraları değişik uygarlıklara sülale sahipliği eden Tekirdağ’daki kazılarda, Hera’nın Şehri’nde Trak uygarlığının günce yaşamına ilişik eşyalar, mezarlar ve türlü eserlerin çevrim yüzüne çıkarıldığını tamlayan Atik, “Kazılardan evvel Traklarla ilişik vukuf sahibi değildim. 2000 yılında bir hocamız ve o zamanki müze müdürümüz bana gelerek kazı çalışması yapmam üzere teklifte bulundu. Gelişmemiş sürede projemizi tamamlayıp o yıl zarfında kazıya başladık.” dedi.

Çevik, Trakların, Yunan müverrih ve antik yazar Herodot’a göre Hindulardan sonraları dünyadaki arz kalabalık el kendisine bilindiğini aktardı.

Traklar’ın sıra boyunca ayrımlı ülkelere barhana ettiğini anlatan Çalak, “Bizim topraklarımıza geldiğinde Traklar, burasının çoğalan topraklar olduğunu görüyor. Fehamet kurmasalar da buraya yerleştiklerini ve ayrıca Marmara Denizi’nin Trak denizi kendisine anılmaya başladığını görüyoruz. Antika kentteki kazılar çokça mehabetli. Bizim antik kentte bulunan bakaya eksantrik yerlerde elan bulunmadı. Zira bunlar Traklar’a özgü buluntular.” diye niteleyerek konuştu.

Çevik, kazılardan ortaya çıkarılan buluntular ve antika yazarların yazılarından elde edilen verilere bakarak Traklar’ın dikenli bahir salyangozundan çıkar yol ürettiğini belirtti.

Çevik, antik kentteki kazıları 12 ayak tabanı yansıtmak istediklerini dile getirerek şunları kaydetti:

“Hars ve Turizm Bakanlığı ile görüşerek burayı ören yeri fora etmek için lüzumlu izinleri aldık. Harabelik yeri projesi için üç canlandırma yapmayı düşünüyoruz. Mezarın nısıf yıldızlı canlandırması, tılsım fırınının aynı canlandırması ve kentin girişindeki tümülüs şeklindeki yapının canlandırılması. Bu canlandırmaların için Traklar’ı anlatan animasyonlar olsun istiyoruz. Kentin ortasında da Trak kralının canlandırması olsun. Bu canlandırmaları yaparak antik kenti turizme vermek istiyoruz.”

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sindirim Tamer Dodurka de Rum medeniyetlerinin izlerini taşıyan antik kentlere cemaat çıkılması gerektiğini dile getirdi.

Türk tarihinin anlaşılması üzere medeniyetlerin ortaya çıkartılması gerektiğini vurgulayan Dodurka, “Trakların Türklerle bağlantılarını ortaya koyabilirsek, bunlar Avrupa tarihini değiştirecek kadar bulunmaz bulgular olacaktır. Trakya üstelik ayrımsız Küçük Asya üzere bir nice medeniyeti misafir etmiş. Osmanlı medeniyetinden bilahare birlikte genişlik çok Trak medeniyetinin eserleri günümüze mevrut. Trakya’ya adını veren medeniyetin adının Traklar olması birlikte bu kazıların önemini çokça bereketli anlatıyor. Çünkü biricik Trak kazısı Karaevli altında yapılıyor.” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Kıymet Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Reisi Cüneyt Yüksel bile toplantıda danışma yaptı.

Toplantıya, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, İl Ekin ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, tören düzeni üyeleri ve vatandaşlar üstelik katıldı.

Share: