İçi yıkı vaziyette infirak edilen bina mahalle sakinlerini karmakarışık ediyor

İçi yıkı vaziyette infirak edilen yapı mahalle sakinlerini bozuk ediyor

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Kızılpınar Gültepe Mahallesi’nde mevcut ve yıllardır infirak edilip harabeye dönen 5 bükülmüş 50 dairelik yapı, mahalleliyi rahatsız ediyor. Mahallede yaşları 3-5 ortada mütebeddil füru tehlikeyle koku alma organı buruna yaşıyor. Gün ‘Çocuklarımızın başına hangi gelecek’ kaygısı haiz mahalleli, akşam ise burayı mesken markajcı mızrap müptelalarıyla adeta kabusu yaşıyor.

Kızılpınar Gültepe Mahallesi’nde 2012 yılından beri inşaatı bitmeme eden 2022 yılında üstelik bazen dairelerinde vatandaşların yaşamaya başladığı 50 daireden oluşan bina, sahipleri eliyle boşaltılarak metrukiyet edildi. İddiaya göre, sahibi gelerek binanın kapı çerçevelerini kırdı amma mızrap müptelaları binayı infirak etmedi. Mahalleli bir nice posta mezun birimlere başvurdu ancak tek tedbir alınmadı. Gündüz yapı çevresinde oynayan torunlar üstelik inanılmaz tuğlaların bulunduğu alanlarda tehlikeyle büyüklenme buruna kalıyor.

Binada bulunan dairelerin delik duvarları yıkılarak içi kalıntı vaziyette infirak edildi. Çatı içerisinde yıkılan basak duvarları kazaya çağrılık çıkarırken, yetkililerin tek önlem almaması mahalleliyi ayaklanma ettirdi.

“Sıkıntımızı toplantılarda dile getirdim”

Gültepe Mahalle Muhtarı Seyithan Kaya, “Mahallemizde bir nice baskı yaşıyoruz. Bu sıkıntımızı birlikte birçok toplantımızda kaymakamımıza ve belediye başkanımıza bile söyledim. Bu durumdan ego erinçsiz oluyorum. Gece saat 02.00-03.00’de mahalle sakinleri beni arayarak ‘muhtarım burada münasebetsiz amal yapılıyor, burada çete toplandı’ diyorlar. Ben dahi jandarmayı rahatsız etmekten daha çok usandım. Biz Gültepe Mahallesi yerine bu durumdan haddinden fazla rahatsızız. Benzeri an ilk yetkililerin bu duruma hal bulmasını istiyoruz” dedi.

“Bina sahibi bizi oyalıyor”

50 dairenin bulunduğu binanın sahibiyle iletişime geçtiğini belirten Kayaç, “Ne devir arasam bizleri oyalıyor. Ego de bu durumdan duyduğum rahatsızlığı temas seferinde jandarmaya bildirmekten usandım” diye konuştu.

“Sesimizi duyuramadık”

2015 yılından beri Gültepe Mahallesi’nde tüvana tıpkı mahalle sakini de, “Bu binada özellikle geceleri çok vahim işlemler yapılıyor. Maden, eroin, duman gibi maddeler kullanılıyor. Gündüzleri çocuklarımızı okula gönderiyoruz, vardiyalı çalışanlar alelhusus kadınlar geceleyin işten evlerine gelirken hastalık yaşıyor. Buna tıpkı deva bulunmasını istiyoruz. Ayrımsız türlü sesimizi duyuramadık. Burada birinin başına tıpkı madde gelirse bunun hesabını kim verecek” diye duruma aksülamel gösterdi.

“Binayı kendilerine bekar evi yapmışlar”

Çocuklarını mahallede oynamaları için gönül rahatlığıyla bırakamadıklarını dile getiren mahalledeki kadınlar de, “Buraya park yeri yapılacak neymiş. Geçtiğimiz günlerde özlük gözlerimizle gördük, birileri ellerinde eroin poşetleriyle binaya girdi. Uyanık geliyor arkadan kaçıyorlar. Binanın içerisini kendilerine bekar evi yapmışlar. İçerisi görülecek kabilinden değil. İçeride aralıksız dağ yakıyorlar. Ters hareketler yaptıklarına tanık olduk. Çocuklarımıza keskin yaşıt oluyorlar. Uyanık burada mızrap kullananları topluyor, 2 devir sonraları erkin forma gine buraya geliyorlar. Bu durumdan şikayetçiyiz” ifadelerini kullandılar.

“Binanın yıkılmasını istiyoruz”

Binanın yıkılmasını talip mahalle sakinleri, “Bu bina oturulacak kabilinden değil. Buraya çocuk parkı yapılacak amma bizim çocuklarımız amacıyla yapılmıyor bu park. Burada eroin kullananlar var, bu park yeri yapılırsa biz çocuklarımızı elbet parka göndereceğiz? Bire Bir molekül yapılması için çocuğumuzun başına bir özdek gelmesi mi gerekiyor? Benzeri park yeri yapılacaksa geçmiş ilaç alınmalı. Şikayet etmekten bıktık imdi” dedi. Binanın duvarlarını uyuşturucu kullanıcılarının yıktığını tez eden mahalle sakinleri, “Duvarlara peki gayrimümkün cümleler yazmışlar. Takkadak bu çatı değil hakeza olan umum binalar yıkılmalı” dedi.

Share: