Hazne ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Saylav İsmail Faruk Katarakt, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı etken icra kabiliyetiyle kazançlı ve sosyal namına yükselen ülkelerden birisi, diplomasinin merkezi, güven duyulan eke aynı küresel aktör olduğunu söyledi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Hazne ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Grubu yerine mütekellim Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu, aut ticaret açığının tarihi bir rekor gedmek için olduğunu belirtti. Strüktürel reformların üretimi artırabileceğini söyleyen Kuşoğlu, öte yandan Cumhuriyet tarihinin yeryüzü balaban içtimai konut projesine Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bütçesinde ehliyetli ivaz ayrılmadığını öne sürdü.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) “tek inandırıcı olmadığını ve yüz kızartıcı bire bir kuruma dönüştüğünü” sav eden Kuşoğlu, Sermaye Piyasası Kurulundan “usulsüzlük kokuları geldiğini” savundu.

Kuşoğlu, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ayrımlı aynı nazır profili çizdiğini; güler yüzlü ve çokça mütekellim bir bakan olduğunu belirterek, “Bu tarzınız bitmiş amma bu söylemler, uygulamalar, bu yöntem… Darmadağın oldu millet. Epistemolojiyi dahi anlamadılar. Seçime kadar bu hareket masraf amma seçimden sonradan bu politikalarla Türkiye felaketle karşı karşıya dirimsel. Seçme ekonomisi evet fakat değme şeyin ötelendiği, sorunların çözülmediği tıpkı iktisat olanaksız. Seçimde kim kazanırsa kazansın, bu şekilde Türkiye kazanamaz.” ifadelerini kullandı.

İktidarın önceliği enflasyonla mücadeleye vermesi gerektiğini belirten Kuşoğlu, “Enflasyon, vatandaşı ezmektir. Bu, vatandaşın ve toplumun pahalılık marifetiyle öldürülmesidir. Bu sosyal anlamda toplumun çöküşüne şalter oluyor.” şeklinde konuştu.

Kuşoğlu, Bakan Nebati’ye “Elinizde balaban tıpkısı tutar Türk lirası olsa pekâlâ değerlendirirdiniz?” sorusunu yönelterek, “Ben döviz kabul etmek istemiyorum, almadım dahi şimdiye kadar. Fonlara falan yatırıyorum. Yüzdelik 85 para şişkinliği var, bankaların vereceği nema yüzde 15-16. Ego gelirimi elbet Türk lirası yerine koruyacağım? Düzey korumalı mevduat hesabıyla de yurttaş tasarruflarını bitmeme ettiremiyor. Türk lirası olarak tasarrufu devam yol açmak amacıyla hiç kayran bırakmadınız. Türk lirasıyla artırım yapılamıyorsa enflasyonla mücadele etmek de mümkün değil.” dedi.

Nazır Nebati’ye güler yüzlü tarzını bitmeme ettirmesini öneren Kuşoğlu, “Ancak maliye bakanlarında ayrımsız büyüklük duruşu olmalı. Bu dahi çekinmezlik vermekle tamam.” sözlerini gider etti.

“Cari açığımız sene böylecene 50 milyar doları geçecek”

İYİ Öğür Grup Başkanvekili Erhan Becerikli, 2023 yılı bütçesinin, SELIM Fırka’nin veda bütçesi olduğunu ve adeta tıpkı enkaz bıraktığını savundu.

Vekil Nebati’nin söylemlerini anımsatan Idareci, “Yatırımcı, piyasalar çırağ sarmak istiyor. Sağlam gerekçeler söylerseniz yatırımcı ayağını denk alır, işine gücüne bakar.” diyerek konuştu.

İktidarın, Türkiye’deki enflasyon verileri namına dünyadaki şişkinlik verilerine dikkati çektiğini söyleyen Uz, “G20’deki ilk 14 ülkenin enflasyonunu zir alta toplayın, bizim enflasyonumuz onlardan elan efdal.” dedi.

Idareci, iktidarın, hesaplı verilerdeki başarısızlıklar amacıyla mazeretler sunduğunu savunarak, Türkiye Ekonomi Modeli’nin benzeri enflasyonla savaş modeli olmadığını belirtti. Dirayetli, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın bağıra bağıra geldiğini fakat Türkiye’nin gereken önlemleri almadığını sav ederek, “Akan açımız yıl sonunda 50 milyar doları geçecek. Enerji fiyatları düşmezse cari bulutsuz nasıl düşürülecek?” ifadelerini kullandı.

Düzem korumalı mevduat sistemini eleştiren Mahir, öte yandan Dalan Bankasının rezervinin olmadığını savunarak, “Mal politikası de yok. Türk lirasının değerini bittabi koruyacaksınız?” sorusunu yöneltti.

Elindeki grafiği gösteren Yordamlı, “Sayın Bakan ‘Hiç amma on paralık kimseyi enflasyona ezdirmedik’ dediniz ama bolluk kaybı beyninde. Millet çokça sıkıntıda.” dedi.

“Sizin programınız patronlara yaradı”

HDP Grubu namına bayram kayran Diyarbakır Saylav Garo Paylan, mizahın, siyaseti yumuşattığını fakat keder şiddetli da gülümsettiğini dile getirdi.

“Milyonlarca yavru okula aç gidiyor.” ifadesini kullanan Paylan, “Allahsız ve adaletsiz politikaları sürdürüyorsunuz. Sayın Vekil, sizi vicdanınızla hesaplaşmaya çağırıyoruz. Çocuklarımız hareket bozuklukları gösteriyor. Uyguladığınız düzenin adı, yabani anamalcılık. Bu düzende yüzde 1 zenginleşir, geri artan yoksulluk içre evet.” değerlendirmesinde bulundu.

Meskenet sınırının 25 bin teklik, minimum ücretin ise 5 bin lira olduğunu belirten Paylan, asgari ücretlilerden oluşan 4 şahsiyet aynı ailenin bu sınırın altında ittifak etmek zorunda kaldığını belirtti.

Vekil Nebati’nin içinden geçenleri söylediğini ifade eden Paylan, “Sizi ölçüm ediyorum. Epistemolojik tutum modelinin kime çalıştığını itiraf ettiniz, hakikati söylediniz. Sizin programınız patronlara yaradı.” görüşünü savundu.

Paylan, Türkiye’nin sefalet endeksinde birinci olduğunu öne sürdü ve bunu “iktidarın madalyası” kendisine nitelendirdi.

İktidarın, döviz kuruna daima müdahale ettiğini belirten Paylan, “Erdoğan’ın baskısıyla bu sistemi sürdürüyorsunuz. Bire Bir sınıflarda okuduk, ‘ben doktorum.’ diyorsunuz. Ama vukuf literatüründe hakeza ayrımsız herkes bulunmayan. Bu vahşi kapitalizmdir. evet bu sistemden vazgeçin ya bile istifa edin sayın Vekil.” dedi.

“Türkiye’nin önü yalınlık”

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Saylav İsmail Faruk Katarakt, besin yer güvenliği konusunda küresel düzeyde yaşanan pahal gelişmelere karşın Türkiye’da anne gıda ürünleri tedarikinde ve irsal zincirinde aynı dava yaşanmadığını kaydetti.

Bu süreçte Avrupa dahil birçok ülkede erke krizi ile karşı karşıya kalınırken Türkiye’da erke alanında yapılan mefret yatırımlar, yerel kaynaklar ve ithal mutluluk çeşitliliği ile sağlanan yer güvenliği sayesinde ati şita erke sorunu yaşanmasının beklenmediğini tabir eden Aksu, devletin, global erke piyasalarındaki deli yükselişleri vatandaşlara yansıtmamak için doğal gazda yüzdelik 80, elektrikte ise birinci kademede yüzdelik 50 sübvansiyon sağladığına bel etti.

Aksu, toptan ölçekteki gelişmeler ve mukayeseli değerlendirmelerin Türkiye ekonomisinin anbean güçlendiğini ve hamaset kazandığı gösterdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mihman namına, istihdam dostu, sürdürülebilir tıpkı nema ortamını yapmak, aylaklık ve yoksulluğu azaltmak, dirimlik dağılımını elan adil ayla beyan etmek, enflasyonu sürekli şekilde zir eksiltmek, üretim ve ihracatın ithalat bağımlılığını azaltarak rekabet gücü faziletkâr bir üretim ekonomisi tasarlamak, dünyada Türk malı markalı ve patentli ürünleri elan yaygınlaştırmak rüçhan murat ve beklentimizdir. Ünsiyet normlarında, vergilemede ve bürokratik işlemlerde yatırım için her bakımdan öngörülebilir, tartılı ve inanılır bire bir yassı oluşturulması, domestik ve yabancı yatırımcı için külliyen kurumsal kuzuluk mevrut benzeri envestisman ortamının teşekkül ettirilmesi arzumuzdur.”

Türkiye’nin enerji, eriştirme, sağlık, yetişek ve sair birçok alanda yaptığı dünya çapındaki yatırımlarla zait cepheli ayrıştığını, rekabet üstünlüğü sağladığını belirten Katarakt, “Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı canlı yürütme kabiliyetiyle kim hangi derse desin soylu erki ve içtimai kendisine yükselen ülkelerden birisi, diplomasinin merkezi, güven duyulan büyük benzeri küresel aktördür. Parçalanmamış bunlar dikkate alındığında Türkiye’nin önü bariz, Türk milletinin geleceği aydınlıktır.” şeklinde konuştu.

“Yağız gözlükleri çıkartın”

YANLIŞSIZ Öğür Grubu hesabına konuşan Manisa Milletvekili Maksat Aydemir, küresel konuşu gelişmeler ile Türkiye’nin son dönemde yaşadığı damarlı olayları sıralayarak, bu mesail yaşanmasına rağmen IMF’nin Türkiye’nin nema beklentisini fazlalık yönde revize ettiğine dikkati çekti.

Kişi başı milli gelirdeki artışa belen fail Aydemir, satın alma paritesinde bile Türkiye’nin kalburüstü bir konumda bulunduğunu belirtti. Muhalefetin, iktidarın başarılarını ölçüm etmediğini fakat vatandaşın herhangi bir şeyi gördüğünü anlatan Aydemir, ihracatta rekorlar kırıldığını kaydetti. Cari açığın, erke maliyetleri zımnında arttığını anımsatan Aydemir, akan açığı kapatmak için var güçleriyle çalıştıklarını dile getirdi.

Kasıt Aydemir, bazen Avrupa ülkelerindeki efdal doğal gaz maliyetlerine dikkati çekerek, “Türkiye’de doğal gaz 0,31 ekü. Bu, az gelirli vatandaşlarımızın birlikte olduğumuzun güzel ayrımsız örneği değil mi? Bunları göz ardı ederek ‘vatandaşları ezdiriyorsunuz’ gitmek, hükümetimize yapılacak arz iri haksızlık. Bizler yüzde 1’in değil herkesin yanı sıra bire bir hükümetiz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin oylumlu başarılara imza attığını anlatım eden Aydemir, Erdoğan’ı tam acun ölçüm ederken muhalefetin bu konuda müspet tıpkısı söylemde bulunmadığını belirtti.

YANLIŞSIZ Fırka’li Aydemir, Türkiye ekonomisinde kalburüstü tıpkısı reviş olduğunu belirterek, “Makul rakamları verin, karamsar resim çizmeyin. Yağız gözlükleri çıkartın bile Türkiye’nin görgülü olduğunu görün.” dedi.

Eğitim, esenlik ve içtimai arkalama harcamalarının bütçe içerisindeki paylarının arttığını kaydeden Aydemir, bütçenin bilcümle vatandaşların bütçesi olduğunu dile getirdi.

Share: