TDV 2. Başkanı Küşade, Ayasofya’nın demirkapan kabil ehil çektiğini rapor etti

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Bariz, pandemide yaşanan kısıtlamanın peşi sıra, Ayasofya-i Koskocaman Cami-i Şerifi’nin 80 yılın hasretiyle mıknatıs kabilinden topluluk çektiğini söyledi.

Camiler ve Ilmek Görevlileri Haftası kapsamında, Balkı Müftülüğünce Hars ve Kongre Merkezi’ne düzenlenen “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” mevzulu program, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Verimli tilavetiyle başladı.

Münhal, burada yaptığı konuşmada, geçmişte yerleşim yerlerinin mezarlara mail olduğunu ancak günümüzde giderek uzaklaştığını söyledi.

Ölümün temas devir hatırlanması gerektiğini anlatım eden Açık, yeşili sevdiklerini, İstanbul’de sunu yeşil yerlerin mezarlıklar olduğunu belirterek, oradan insanlara müvellidülhumuza verildiğini belirtti.

Pandemi döneminde cami cemaatlerinin azaldığını ve bunun imamları da üzdüğünü dile getiren Açıkça, “Ihtimal bu arayı kapatan tıpkısı cami var. Kaybettiği yılların rövanşını mı alıyor bilmiyorum ama bütün dünyada sıkıntı (pandemi) varken ayrımsız cami müthiş şekilde güya 80 yılın cemaatini gine tekrar toparlıyor. Ayasofya-i Heybetli Cami-i Şerifi’hangi gidin sabah namazları dolu, öğle namazları dolu. Kesiksiz insanlar geliyor. O birlikte 80 yılın hasretiyle mıknatıs üzere ehil çekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Örtüsüz, konuşmasında Arakan, Afrika ve Suriye gibi birçok yerde Müslümanların yaşadığı durumları paylaştı.

Arakan ve Afrika kadar ülkelerden şu ana kadar 10 bine mail öğrenci getirdiklerini anlatan Yıldızlı, “İmam hatip ve darülfünun okutuyoruz. Cami görmeyen bire bir çocuğun cami hissiyatını hissetseniz tığ seçme dönüş camiye gideriz. Onların kamışlarla yaptığı camiler hele Arakan’daki 2 yılda ayrımsız yanar ve mutlak benzeri cuşiş menfaat. Ama ‘burası cami’ diye niteleyerek aynı derece atfetmeleri çokça önemlidir. İllaki cami Süleymaniye Camisi olması gerekmiyor. Süleymaniye’nin duruşu kapitalizme, siyonizme ya bile batıla karşı benzeri simgedir.” diye konuştu.

Vali Osman Varol ise din görevlilerinin dinin emirlerini anlattığını, bunun birlikte anlattığı şeyleri özümseyip yaşayarak halka yansıtıyor olması onun uyarınca işini yaptığının göstergesi olduğunu söyledi.

Kült görevlilerinin işini hassasiyetle yapmasının önemini vurgulayan Varol, “Tatlıca işlerimiz, boğunuk işlerimizin tamamının ortasında nasıl tıpkısı diyanet görevlimiz, bire bir imamımız ve bire bir hocamız vardır. Bu hocamız işleri uyarınca hesabına getirebilirse o toplumda herhangi bir ahit bahis ne olursa olsun sonu varlık olan bire bir netice elde etmiş oluruz.” ifadesini kullandı.

Programa, İl Müftüsü Ululuk Nazik, İl Açıkgöz Komutanı Tugay Hüsamettin Erol, Uray Komutan Vekili Nesim Ensesi Kalın ve kült görevlileri katıldı.

Share: