Sonuç zaman haberleri | Samsun’da “5. Uluslararası 15. Ulusal Afiyet ve Sayrılarevi İdaresi Kongresi” başladı

Samsun’da planlı Il ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) ocak sahipliğinde “5. Arsıulusal 15. Ulusal Keyif ve Sayrılarevi İdaresi Kongresi”nin açılışı yapıldı.

Vali Zülkif Görgüsüz, OMÜ Atatürk Kurultay Merkezi’ndeki kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, keyif alanında hesaplı çalışmaların çokça balaban olduğunu, sağlık kenti Samsun’a elden kasaba illerden değil, güçlükle dışından birlikte hastaların geldiğini söyledi.

Sağlıkta hüküm konusuna da değinen Görgüsüz, “Hastaneler ve keyif sistemimiz çalışkan ayrımsız uzviyet sayılır. Çalışanlarımızın, karşısındaki can amacıyla empati yapması, ruh halini anlaması, züğürt ve marazlı yakınlarının üstelik doktorları ve çalışanları dolgunca tıpkı şekilde anlaması cesim tıpkısı etkenimizdir. Karşılıklı hesap olmadığı antlaşma sağlıkta momentum üzere hiç istemediğimiz olayları görmekteyiz.” dedi.

Samsun’bile elden OMÜ değil, 17 devlet hastanesi, 8 farklı hususi şifahane, 2 değişik üniversite hastanesi ile sektöre yön verdiklerini dile getiren Dağlı, “Tığ, sağlık alanında toprak ili sayılırız ve kısaca 6-7 ilimiz keyif alanında tamamen Samsun’a, hele OMÜ’ye gelmekte. Tokat, Sivas, Giresun, Sinop, Amasya, Trabzon ve kasaba illerimizden sökel nakli yapılıyor.” diyerek konuştu.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Çetin Ünal ise hakeza tıpkısı kongreye eş sahipliği yapmaktan sonuç evre bahtiyar olduklarını belirtti.

Çetin, “Pandemide sağlığın hangi kadar eke olduğunu ayırt ettik. Yeniden sağlıkla ilişkin yatırımın, sağ esen ait eğitimin esenlikle alakalı alelhusus teknolojinin hangi kadar kullanılması gerektiğini öğrendik. Yemeden Içmeden teknoloji kullanımı değil, zamanın sonuç basamak altın olduğunu bire bir kere daha öğrendik. Yani keyif yönetiminde devir son aşama kızıl. Dolayısıyla sağlıkla ilişkin eğitimler birlikte akıbet rütbe kızıl. Bu nedenle bu kongreyi ve bu garip etkinlikleri önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünyada ve Türkiye’birlikte ortaya çıkan gelişmeleri ve sorunları ilmî bir bakış açısıyla ele kabul etmek, kullanmak ve hal önerileri getirebilmek üzere düzenlenen, devir içi yerine de katılımın sağlandığı kongreye 8 ülkeden bilgelik insanları katılıyor.

15 Ekim’e büyüklüğünde devam edecek kongrede devir içi poster ve demeç sunumları de gerçekleştirilecek.

Share: