Amasya haberi… Taşova’da Düğürcük Satarak Masraflarını Çıkarmaya Etkin Üniversite Öğrencisi: “Sözleşme Yumruk, Böyle Karınca Kararınca Bir Şeyler Yapmaya Çalışıyoruz”

RAFET ÖZTÜRK

Amasya’nın Taşova ilçesinde mikro olmadığı amacıyla 2 arkadaşıyla karı burulmak zorunda mütezayit üniversite öğrencisi Talha Şahin, pazarda simit satarak masraflarını çıkarmaya çalışıyor. Delice, “Kavil baskı. İşte akıbet dönemlerde zamlar filan o yüzden böyle karınca kararınca bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Günde ortalama bin simit satmam lazım karşılığında 100 lira kazanayım” dedi.

Amasya’nın Taşova’üstelik ilçesinde Yüreklilik ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu olmadığı için barınma sorununu arkadaşlarıyla familya kiralayarak çözmeye çalışıyor. 20 yaşındaki Talha Delimsirek bile icar, neşelilik, su ve saf gaza mevrut zamlar dolayısıyla masraflarını eğlemek için simit satıyor. Delimsirek, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

“HOCALARIMIZDAN İZİN ALIYORUZ”

“Sıkıntılı yok burada. Sıkıntılı olmadığı için familya tuttuk arkadaşlarla, 3 arkadaşız. Bilinen kiralar, doğal gaz, faturalar… Üçümüz dahi part-time işlerde çalışıyoruz. Ben da işte pazarda gördüğünüz üzere düğürcük, poğaça satıyorum. Kavil ağırlık. İşte serencam dönemlerde zamlar filan o yüzden hakeza karınca kaderince ayrımsız şeyler yapmaya çalışıyoruz. Günde ortalama bin düğürcük satmam geçişsiz karşılığında 100 liralık kazanayım. Sabah 5’te geldim, beşten beri buradayım. Bazen dersimiz de olabiliyor, hocalarımızdan izin alıyoruz iyi olsunlar, onlar da anlayışla karşılıyorlar. Geçinmeye çalışıyoruz.”

Share: