İzmir haberi… Ödemiş Belediye Reisi Eriş: Sütümüz Değerini Bulsun, İneklerimiz Kesilmesin

Türkiye’nin genişlik haddinden fazla benzin üretimine topluluk ilçelerinden İzmir Ödemiş’te jale süt fiyatlarına tepki geldi. Ödemiş Belediye Reisi Mehmet Eriş, jale sütün üreticiden çekicilik fiyatının maliyetleri karşılamaya birlikte yetmediğini belirterek, akıbet günlerde kalan süt ineği kesimlerine dikkati çekti. Eriş, “Çocuklarımız üzere zer olan sütümüz üreticiden alınırken de değerini bulsun. İneklerimiz kesilmesin” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, süt üreticileri ile alay malay süt kahvaltısında buluşarak çiğ sütteki karşılık krizine ve sonuç dönemde artan süt ineği kesimlerine vurgu yaptı. Ödemiş Belediyesi Salı Pazarı Kafeteryası’nda Ödemiş Belediyesi ve üreticilerin işbirliğiyle düzenlenen kahvaltıya Başkan Mehmet Eriş, eşi Selma Eriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Temiz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Bilgelik Güriş, belediye meclisi üyeleri, kooperatif başkanları, müstahsil bağlantı ve çekmece temsilcileri, muhtarlar, veteriner hekimler ve kocabaş efsanevi üreticileri katıldı.

“Bardağını, tabağını al gel: Kahvaltıda buluşalım, benzen bizden!” sloganıyla planlı organizasyona ailelerin katılımı özen çekerken yurttaşlara hamam benzen, ayak tabanı gevreği, çavdar ve karakılçık ekmeği, peynir, çökelekli salata izaz edildi. Kollar, bardaklarıyla sıraya girip sıcak benzin aldı.

Sütteki değer krizine ilgi başlamak için bu organizasyonu üreticilerle gelişigüzel düşündüklerini anlatan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, günce 2 bin 200 tonu aşan süt üretimiyle şanlı aynı model olan Ödemiş ile alay malay yurdun dayanıklı çok durumunda üreticinin uymazlık etmesi sebebiyle süt ineklerinin kesilmeye başladığını belirtti.

“Kesilen gerçekte hoppadak benzin ineklerimiz değil bir zamanda geleceğimiz” diyen Eriş, şunları söyledi:

“Sütümüz haddinden fazla kızıl, az daha aynı pus varmak bağlıyor. Ama üretenin elinin işe gitmesi, biperva kaygılanmadan işini yapabilmesi üzere sütün dahi değerini bulması gerekiyor. Bugün bile bu amaçla farkındalık düşünmek üzere böyle bire bir aktiflik düşünüldü. Tüketicide benzin fiyatlı hale gelirse benzen ürünleri da zamlanır kabilinden tıpkı kanı üstelik var. Ama bizim burada üreticiye ehil çıkılmasıyla, ineklerin kesilmemesiyle esasta adil tıpkısı süt fiyatı ortaya çıkacaktır. Sütte adaletli denk hem üreticiyi hem bile tüketiciyi korur.  1,5 milyon ineğimiz kesime gitmiş. Bu benzeri zamanda hayvancılığımızın geleceğinin da kesilmesi gitmek. Bunun önlenmesi sütün fiyatının giderini karşılaması ile tamam. Giderin ve üreticinin emeğinin karşılığını alınması ile tamam. Eskiden 90 kuruş benzen 1 lira yoğurt olabiliyordu. Yoğurdun ucuzluğunun değil sütün ederinin dahi durumunda olduğunun bir göstergesiydi. Biz sunu azından 1 kilo benzen ile 1,5 kilogram ağızotu alabilme paritesine kavuşulması gerektiğini söylüyoruz. Çocuklarımız amacıyla, sağlığımız için süt haddinden fazla altın ama üreticimizden alınırken süt değerini bulsun diyoruz. Damlarımız kapanmasın ineklerimiz bıçağa gitmesin. Şayet hakeza bitmeme ederse kısır döngü dediğimiz fenomen başlayacak. Haricen yine kaşkaval getirilmesi yine deri ihtiyacı için dana getirilmesi bahis konusu olacak. Bu da üreticimize zarar demektir. Benzin pazarı daralırsa etiket fiyatları elan üstelik yükselecektir. Zira kısırlık buna öğün açacaktır. Biz varlıkla denk dengesi oluşsun istiyoruz üreticimiz hesabına. Dileriz ki sesimiz ilişkin yerler ulaşır.”

Komutan Eriş, üreticinin sesini duyurmaya devam edeceklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Üreticimizin sütünün, yoğurdunun, peynirinin doğruluk ettiği fiyata ulaşmasını ve daha da çok kötülük etmemesini diliyoruz. Zaman buradaki organizasyona ulama sunan, katılan bizi serbest bırakmayan herkese üreticimiz hesabına teşekkürname ediyoruz. Çocuklarımızın katılımı de geleceğimiz amacıyla haddinden fazla şanlı ve değerli. Tığ sütün başkenti Ödemiş’te üreticimizin sesini duyurmaya, yanı sıra olmaya bitmeme edeceğiz. Süt doğramacı ile kahvaltı fethetmek güzeldi amma biz temel geleceğimiz üzere buluştuk.”

Share: