Sinoplu Emlakçı, Tüik’in Açıkladığı Basamak Satışı Verilerine Aksülamel Gösterdi: “Bu Büyüklüğünde Satılmadığını Görüyorum. Biber Dolması, Böyle Bir Miktar Yok”

MUSTAFA USTA

TÜİK’in ev kocaoğlan konut satışı verileri, emlakçıların tepkisini çekti. Sinop’ta emlakçılık özne Ahmet Atalay, “Ego burada emlakçıyım. Ego bu kadar satılmadığını görüyorum. Herhangi Bir dönem tapudayım. TÜİK oradan burayı elbette görüyor ben onu anlamıyorum. Bence dolma. Kusurlu demiyorum dolma diyorum. Hoşur biber dolması. Böyle ayrımsız rakam namevcut” dedi.

TÜİK’in eş ayı ev satışlarına ilişkin verilerine bakarak; Sinop’ta 234 konutun satışı yapıldı. Sinoplu emlakçılar, TÜİK’in verilerine reaksiyon gösterdi. Sinoplu emlakçı Ahmet Atalay, şu açıklamayı yaptı:

“Fiyatların arttığı tıpkı dönemde bu büyüklüğünde haddinden fazla şeyin 2022’den dahası olması sizce olabilir mü? Mümkün değil öyle tıpkısı husus yok. Bu TÜİK’in daima yalanı evet birlikte süsleyici belgesi. Hakeza bire bir husus olması cins değil. Sinop merkezde 68 kıta satılacak daire namevcut. Nereden neye göre lacerem yapmış? Ben anlamakta zorlanıyorum. Bu TÜİK’in yapmış olduğu veriyi birlikte anlamıyorum. Ben burada emlakçıyım. Ben bu büyüklüğünde satılmadığını görüyorum. Temas bölüm tapudayım. TÜİK oradan burayı zahir görüyor ben onu anlamıyorum. Bence dolma. Kavisli demiyorum yalan diyorum. Sıradan dolma. Hakeza aynı misil namevcut. Bire Bir de şöyle aynı kapsam var; Sinop yer genelinde 234 devam komutan ergin. Buna kargalar güler. Nereden çıkartıyorlar ne yapıyorlar ne ediyorlar? Ben anlamakta adi zorlanıyorum. Öyle benzeri özdek olabilir değil. Etraf bitmiştir. Emlakçılık sektörü bitmiştir. Müteahhitlik sektörü bitmiştir. İnşaat sektörü bitmiştir. Hepimize şiddetli olsun.”

“SİNOP MERKEZDE BÖYLE BİR ARTIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Tıpkısı başka Sinoplu emlak bürosu Suat Gökyıldırım ise şunları söyledi:

“Forma değil bile ilçeleri de içine kattığımızda böyle benzeri çoğalma olabilir. Merkezde doğrusu 2 yılı aşkındır imar kapalıydı ama ilçeleri bağlayan tıpkı durum olmadığı için örneğin Gerze ilçemizde Samsun tarafında doğru arsa, toprak olduğu amacıyla yeni inşaatlar yapıldı. Bunların satışı ile ilgili rakamsal tıpkısı bilcümle düşünüldüğünde Gerze katılırsa çoğalma kabil görülebilir. Ama Sinop merkezde böyle ayrımsız çoğalma olduğunu düşünmüyorum. Yüzde 25 alıcı elindekini bire bir an evvel krediyle destekleyip tıpkı dakika geçmiş alayım diyerek ucuza, pahalıya bakmadan alıyor. Yüzdelik 25’i filhakika vadi sahibi. Yüzde 50’sinin dahi çoğu bölümü krediye başvuruyor ama sıfırlarda 300 bin liralara kadar, sekunder ellerde 250 bin liraya büyüklüğünde cesaret olduğundan çokça dahi çalım namevcut. Bütün tebeddülat gerektirecek daireler alıp tadilat yapayım, sunu azından başımı sokabileyim, envestisman yapayım bunun peşindeler. Anca çok şişman benzeri mir oranı namevcut. Düşüş tabi ki var. Kiralamalara yöneliyoruz ama kiralıklarda fiyatlar yükseldikçe kiralamada da henüz kurnaz yapmak zorunda kalıyoruz. Zira insanlar başını saplamak için herhangi bir şeye ‘evet’ dedikten sonradan devamında icar alamamaktan korkuyoruz. Önceleri tapuda arkadaşlar çokça su olduğunu söylerdi. Yaptığımız randevular devrisi güne sarkabiliyordu. Birkaç gündür şunu görüyoruz, mir işlemi ya dahi temas termin girdiğimizde 1-2 saat içinde çözüme ulaşıyor. Bu dahi tapuda iş olmadığını, arkadaşların daha rahat çalıştığını, daha tez muamele halledebildiğini gösteriyor. Bildirme azından bire bir orana hakeza bakıyoruz.”

Fon dökümü:

*Ahmet Atalay

*Suat Gökyıldırım

*Sinop drone ayrıntı kaynak (ARŞİV)

Share: