Sinop’ta işlek ecnebi uyruklular depremzedelerin yardımına koştu

Ayrımlı ülkelerden gelerek Sinop’a yerleşen ecnebi uyruklular, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzedelerin yardımına koştu.

“Asrın felaketi” yerine nitelenen depremlerin arkası sıra, kentte tüvana ecnebi uyruklular, İl Kafile İdaresi tarafından depremzedelere müteveccih arkalama faaliyetleri gerçekleştirdi. Bu kapsamda hazırlanan 2 minibüs insani yardım malzemesi, zelzele bölgesine ulaştırıldı.

Kan bağışında bile bulunan yardımseverler, ihsan adına ise AFAD’ın depremle ilişik yardım hesabına 38 bin 977 teklik yatırdı.

Ilbay Erol Karaömeroğlu, kentteki yabancı uyrukluları kabulünde, umum birliğiyle afetin yaralarını sarmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

Sinop’ta faal ecnebi uyruklulara gösterdikleri bağlam ve destekten ötürü teşekkürname fail Karaömeroğlu, “Büyüklük olarak balaban benzeri acı yaşadık. Kendilerine gösterdikleri dayanışmadan ortalık teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.” ifadesini kullandı.

“Türk halkı ile acılarımız tıpkısı”

Afganistan tabiiyetli Bashir Ahmad ise Türkiye’nin seçkin ahit kendilerinin birlikte olduğunu vurgulayarak, “Yaşanan afete haddinden fazla üzüldük. Değme devir Türk arkadaşlarımızın vurmak istiyoruz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Suriyeli Ahmed Zahar birlikte ülkelerinde yaşadıkları acının henüz fazlasını bu kıran dolasıyla yaşadıklarını dile getirerek, “Türk halkı ile acılarımız tıpkısı. Bu afetten bilcümle gelişigüzel etkilendik. Suriye’bile da acılar yaşadık. Allah herkesin yardımcısı olsun.” diye niteleyerek konuştu.

Yabancı uyruklular, AFAD yoluyla yaptıkları bağışın makbuzunu Vali Karaömeroğlu’na sundu.

Suriye uyruklu bire bir yavru birlikte kumbarasında biriktirdiği parayı depremzedelere gönderilmesi için Karaömeroğlu’na konfirmasyon etti.

Share: