Semere ağaçları soğuklama ihtiyaçlarını karşıladı

Semere ağaçları soğuklama ihtiyaçlarını karşıladı

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin şeftalisi ve kirazı ile meşhur Lapseki ilçesinde, albeni sıcaklıklarının sezon normallerinin üstünde seyretmesine karşın semere ağaçları soğuklama ihtiyaçlarını karşıladı.

Lapseki ilçesinin biçim ve köylerinde 19 bin dekar şeftali, 4 bin dekar nektarin ve 4 bin dekar kiraz ağacı bulunuyor. Sezon sıcaklarının normalin üzerinde seyretmesine karşın yetkililer sezonluk namına değme sıkıntının bulunmadığını rapor etti. Dünyaca adlı ‘Lapseki şeftalisi ve kirazı’ üreticilerinin ise her gravite yaşanmaması ve ağaçların soğuklamalarını karşılanmalarından hava oldukça memnun oldu.

Yemiş bahçelerini gezen Lapseki İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yüce Kaçan, “Sezonluk kendisine seçme ne tıpkı gravite namevcut. İlçemizde üreticilerimiz haddinden fazla şuurlu ve sahada ürün bahçelerinde. Bizde ilçe tarım müdürlüğü yerine ziraat mühendisi arkadaşlarımız sonsuz meyve bahçelerini geziyor. Üreticilerimiz ürün ağaçlarını budama faaliyetlerini sürdürmekteler akabinde kış bakımlarını yaptılar şu an uyanmaya müteveccih olan çeşitlerde birlikte borda bulamacı umar atmaktalar üreticilerimiz. Biz İlçe Tarım Müdürlüğü yerine toprak faaliyetlerimizde bununla ait duyurular yapıyor ve herhangi bir konuda üreticilerimizin yanındayız. Bizim bölgemiz baktığınızda geçiş iklimi, yer yapısının farlı olması ve sunu önemlisi üreticilerimizin neyi ne şekilde yapacağının birlikteliğinin sağlandığı tıpkı coğrafya burası. Bunu elden biz değil ihracatçı firmalarda söylüyor. Semere ağaçları soğuklama ihtiyaçlarını karşıladılar. Gelişigüzel ne bire bir güçlük yok. İnşallah verimli mübarek benzeri sene olacak”dedi.

Meyve üreticisi Cihat Sıra ise, “Meyve ağaçlarında yemiş gözlerine baktığımızda son 3-5 senenin sunma domuzuna yemiş gözünü görmekteyiz. Şeftali ve kiraz ağaçlarında. Sonuç ağaçları soğuklanmasını haddinden fazla kırıcı kar ve evet yağmur olmamasına karşın Şubat ayında geceler çok itici geçti. Bizim tahminlerimize bakarak birlikte şeftalinin 500-600 saat kirazında 800 saat soğuklanması gerekiyor. 8 etap sevimsiz havanın altında buna ulaştığını düşünüyoruz. Üste üreticilerimiz badem ve şeftali ağaçları elan er açtığı amacıyla şeftali ağaçlarına bakır sülfat dediğimiz borda bulamacı şu zaman acul bir şekilde atıyorlar akıbet beş altı gündür. Bu yıl berenarı evire çevire olacak inşallah” diye niteleyerek konuştu.

Share: