Gökçeada heyelandan noksan çağ bilahare bu posta depremzedelere kucak açtı

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesi, Trabzon’üstelik 50 yıl ilk yaşanan heyelanın mağdurlarına mihman yuva olduğu üzere depremzedeleri dahi bağrına bastı.

Trabzon’un Çaykara ilçesi Şahinkaya Mahallesi’nde fire yüzyıl evvel yaşanan heyelanda evsiz mütezayit 61 aileye mensup 300 emanet, Gökçeada’üstelik ayrımsız adla kurulan köyü mahdut edindi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra bu ilin yanı sıra Hatay, Osmaniye, Malatya, Adıyaman ve Adana’dan mevrut 300 dirilik, adadaki karı ve otellerde konaklamaya başladı.

Gökçeada İş Adamları ve Turizmcileri Derneği Başkanı Bülent Mehtaplı’nın girişimleriyle başlatılan proje kapsamında adaya mevrut temas aileye, ilçeden aynı kardeş sülale belirleniyor. Bu sayede tahaffuz ve ana ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra eskimemiş yaşamlarına uyumlarının kolaylaştırılmasına çalışılıyor.

“Ensar ve göçmen” benzer oldu

Gökçeada Şehir Konseyi Başkanlığı görevini üstelik örümcek Bülent Mehtaplı, AA muhabirine ” Türkiye’nin yer balaban adası”nın elan evvel birlikte tıpkısı katıksız facia sonrası kapılarını Karadenizlilere açtığını söyledi.

Adaya yerleşen Şahinkayalıların burada yaşamaya devam ettiğini tamlayan Aylı, “Demin da depremzede kardeşlerimizi ağırlıyoruz. Onlara evlerimizi, yüreğimizi açıp acılarına kuma oluyoruz.” dedi.

Hataylı olduğunu aktaran Gebe, depremlerden sonraları “Hangi yapabilirim?” diye niteleyerek fikren, adaya gelecekler üzere çekim yaptıklarını anlattı.

Gökçeada’dan yer sarsıntısı bölgesine 10 tır arkalama malzemesi ulaştırdıklarını bildiren Mehtaplı, “Arkalama faaliyetleri bitmeme ederken adamıza vatandaşlarımız gelmeye başladı. Onlar şu anda haddinden fazla kıygın. Bilcümle dünyalık varlıklarını yitirmiş durumdalar. Ayrıca travmaları var, uyuyamıyorlar. Bu kardeşlerimiz için kardeş ocak projesini başlattık.” ifadesini kullandı.

Gebe, bu projede, Hazreti Muhammed ve beraberindeki Müslümanların Mekke’den Medine’ye göç ettiğinde yaşanan “ensar ile göçmen” olayından etkilendiklerini vurguladı.

Projeyle ilişik vukuf veren Mehtaplı, şunları dile getirdi:

“Gökçeadalı iyilikçi aileler buraya mevrut depremzedelere erbap çıkacak. Uygun ‘kardeş aile’ olacaklar. Eğitimden sağlığa, barınmadan temel ihtiyaçlara kadar birçok alanda onlara bindi olacaklar. Bu depreme ‘yüzyılın felaketi’ diyorlar. Tığ üstelik diyoruz kim ‘Bu yüzyılın el birliği hareketidir.’ Türk’ün hangi büyüklüğünde hayırperver olduğunu herkes bilir. Tığ üstelik Gökçeada’dan başlayan bu ahi ev projesinin kolpo dalga yayılarak mecmu Türkiye’yi ve zelzele bölgesini kaplayacağını düşünüyorum. Gökçeada 50 yıl önce Karadenizli ailelere kucak açmıştı. Onlar halen burada mutluluk zarfında yaşıyorlar. Umarım depremzede kardeşlerimizde bu zorlu süreci adamızda sunu bahtiyar şekilde atlatır.”

“Hiç boydak bırakmıyorlar”

Hatay’dan mevrut 17 yaşındaki Mehmet Eren Uzunoğlu de dalan Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi’nde yaşadıklarını, depreme uykuda yakalandıklarını rapor etti.

Sarsıntılarla binalarının arkaya doğru yattığını kaydeden Uzunoğlu, şöyle devam etti:

“3 dönme yer sarsıntısı bölgesinde kaldım. Sonrasında dahi Gökçeada’ya geldim. Benzeri bölüm Gökçeada’ya geleceğim aklıma gelmezdi. Burası çokça ırak amma sarsıntı oldu, buraya geldik. Kardeş sülale projesini öğrendim. Sağ olsunlar emeği geçenlere teşekkür ederim. Bizimle çokça ilgilendiler. Her tür sıkıntımızda kendilerine ulaşmamızı istediler. On Paralık serbest bırakmıyorlar. Bu projenin bir önce olduğunu üstelik öğrendim. Umarım parçalanmamış sarsıntı bölgesi amacıyla yayılır ve eş çıkılır.” diyerek konuştu.

Ailesiyle Malatya’dan mevrut Ayhan Çiçek, evlerinin bulunduğu 8 eğik binanın depremde yıkıldığı bilgisini verdi.

Göçük altından kurtarıldıklarını anlatan Çiçek, “Oğlum burada yaşıyor. O nedenle burayı tercih ettik. Elbette burası Malatya’ya az çok ırak. Burada ziyadesiyle bandaj ve ilgi gördük. Bizimle çokça ilgileniyorlar. Tanrı hepsinden razı olsun.” dedi.

78 yaşındaki Karı Baydoğan, depremi Malatya’de yaşadıklarını aktararak, “Çok korktum, Allah geride kalanlarımıza esenlik versin. Demincek bize burada cömert oldular. Nereye kadem atsak nereye gitsek bize ahi kabil davranıyorlar. Küçüğümüz evladımız, büyüğümüz kardeşimiz oldu. Allah buna şalter olanlardan razı olsun, onlara hakeza tıpkı hırs yaşatmasın.” değerlendirmesinde bulundu.

Adaya 1973’te mevrut Gökçeada Dereköy Şahinkaya Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkanı Azmi Nafi Akla Yatkın ise adayı az akseptans ettiklerini dile getirerek, “Bundan Sonra burada yaşıyoruz ve burayı çokça seviyoruz. Gökçeada bize aguş açmıştı. Gine ayrımsız tabii kıyamet oldu. Vatandaşlarımız Gökçeada’ya geliyorlar. Şu anda onlar amacıyla herhangi bir çeşit yardımı yapıyoruz, yapmaya üstelik bitmeme edeceğiz. Gelecek olan kardeşlerimize üstelik Gökçeada yerine kapımız açıktır.” diyerek konuştu.

Share: