(ÇANAKKALE – HUSUSI)Yasakların arkası sıra irileşen hamsinin kilosu 50 liradan 100 liraya artık

(ÇANAKKALE – HUSUSI)Yasakların ardından irileşen hamsinin kilosu 50 liradan 100 liraya artık

Balıkçılar hamsi avcılığının durdurulmasından memnun

ÇANAKKALE – Çanakkaleli balıkçılar, Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve balıkçılara ati mevsim henüz aşkın iktisadi yardım sağlanması için, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında hamsi avcılığı durdurulması kararını memnuniyetle karşıladı. Yasaklardan önceki tezgahlarda boyu 7-8 santimetre hamsi 50 liradan satılırken, yasakların peşi sıra tezgahta satılan hamsinin boyu 15 santimi büyüklüğünde çıkarak 100 liradan satıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında ticari isteyerek rastgele makule hamsi avcılığının 21 Şubat 2023 saat 15.00’ten itibaren durdurulduğunu açıkladı. Alınan haram kararı ile Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve balıkçılara ati zaman henüz fazla ekonomik katkı sağlanması amaçlanıyor. Çanakkaleli balıkçılar, uygulanan yasak kararını kıvançla karşıladı. Yasaklardan önceki 7-8 santimetre olan hamsinin boyu tezgahlarda 15 santime büyüklüğünde bundan sonra. Yasaklardan önce 50 liralık olan hamsinin irileşmesi ve boyunun 15 santime kadar çıkması dolayısıyla ise fiyatı 100 lirayı buldu.

“İri balık geliyor”

Alınan yasak kararının akıllıcasına olduğunu rapor fail, Çanakkale Balık Hali’nde balıkçılık özne Yanardağ Kaşıkçı, “Yasaklardan önce hamsi 40-50 lira civarında satılıyordu. Şu an balığın bir iki olup birlikte fiyatların artmasına eş değer namına hamsi balığının fiyatı 100 liraya imdi. Esasta bu değişmeyen, doğru benzeri değişmeyen. Çokça detaylı hamsi geliyordu. Demin balık irileşti, kurnaz balık geliyor. Onun amacıyla fiyatı 100 liraya büyüklüğünde daha çok. Hamsinin irileşmesi lazım. Demincek mevsimi birlikte geçiyor. Yaz dönemi haram dönemine yaklaşıyoruz. İnşallah diyoruz ki önümüzdeki senelerde hamsi az buçuk daha deneyli adına tezgahlarımıza gelir. Balık çeşitlerinde feyezan var” dedi.

“Veli ve Karadeniz bölgesinden gelen iri hamsiler piyasaya sürüldü”

Hamside 3-4 dönüş önceki benzeri yasak başladığını ifade eden balık gayrimeskûn esnafından Hasan Doğuş Tunç ise, ” Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’nı havi ayrımsız haram. Oradaki hamsi popülasyonunun boyunun çokça hoşur olmasından periferi kaynaklanan ayrımsız haram bu. Etkili oldu, mufassal balık piyasadan kalktı. Sabık haftalarda etraflı diye rapor ettiğimiz hamsi kilosu 50 liradan satılıyordu. Boyu adi olduğu için fiyatı uygundu. Deminden o hamsinin avlanmasının yasak olmasından hava Iye ve Karadeniz bölgesinden mevrut kart hamsiler piyasaya sürüldü. Balığın bir iki miktarda çıkması bu yol fiyata yansıdı. Şu anda iri hamsi tezgahlarda 100 liradan satılmakta. Tabiatıyla denize etkisi olur. Balık popülasyonunun avlanmaması yani hem gayrı balıklar açısından yemleme bakımından kişi olduğu için başka balıklara dahi etkisi peki. Hem da balığın az buçuk elan büyümesine yarar sağlar” şeklinde konuştu.

Çanakkale Balık Hali’nde lüferin kilosu 250, sarıkanat 200, uskumru 120, tekir 150, istavrit 100, çupra balığı 140 ve levrek 180 liradan satılıyor.

Share: