Kastamonu haber! Fındıkoğlu: “Mermer, Kastamonu’nun önünü ve ufkunu açacak”

Kastamonu Ticaret ve Endüstri Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, mermerin Kastamonu’nun önünü ve ufkunu açacağını söyledi.

Kastamonu Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Fındıkoğlu, katıldığı aynı programda açıklamalarda bulundu. KATSO’nun umumi kurulda yüzde 84 oranında katılımın olduğu bir intihap geçirdiklerini belirten Fındıkoğlu, “Demokratik aynı şekilde erdemli katılımlı kestirmece bin 800 üyenin bin 500’ünün oy kullandığı yani yüzdelik 84 katılımla demokratik aynı intihap gerçekleştirdik. Buda bizim sorumluklarımızı aynı kat elan arttırdı. Bunun bilincinde namına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Oylarını kullanan umum üyelerimize teşekkürname ederiz. daha çok tığ bakım etmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Kullanılmamış dönemde geçmiş hedeflerinin yeni hizmet binasını hayata kılmak olduğunu anlatım eden Fındıkoğlu, “Çıraklık dönemimde zor şartlar altında hizmet etmeye çalıştık. Seçkin ant sahada vadi aldık. Başat felaketi ve pandemi dönemi bile karışma doğmak üzere kaymakamlık ilçe gezdik. Antrparantez ilçelerimizle kurumlarımızla teşrikimesai süresince bilgilendirme toplantıları düzenledi. Yıpranmamış dönemimizde önce hedefimiz yıpranmamış hizmet binası olacak. Projesi hazırlandı. 2 bin 250 metre dördül tasarruf alanı olan, dört butik, benzeri iri salonu, önünde otoparkı olan degaje peyzaj çalışması ile şehrimizin merkezinde evire çevire bir çatı hayalimiz var. Temas şeyini hazırladık. Hizmet binamızın bitimini birlikte bu dönemde yapacağız” diyerek konuştu.

İhracat Bindi Ofisi’ni eskimemiş dönemde faaliyete açacaklarını söyleyen Komutan Fındıkoğlu, “Bizim şuanda faaliyette olan amma nazar binamızın işlevsizliğinden dolayı imkân sunamadığımız birimlerimiz vardı. İhracat Destek Ofisimizi eskimemiş dönemde faaliyete açacağız. Bilcümle işler tamamlandı haftaya pazartesi falanca üyelerimizin hizmetine sunacağız. Proje Bindi Ofisimiz olacak kullanılmamış binamızda. Bunlar bizim henüz önceki projelerimiz içerisinde saha alıyordu. Türkiye ve mikro dışından destekler, hibelerle ilgilendiren bindi sunacağımız ayrımsız ofisimiz olacak. Eskimemiş binamızda TEKMER’i kuracağız. Form OSB’nin genişleme çalışmaları devam ediyor. Biz bunu dahi destekliyoruz. Açar ve İhsangazi ortada tıpkı bölgede yapılacak tıpkı katışık OSB’miz var. Bunun zarfında çalışmalarımız bitmeme ediyor” şeklinde konuştu.

Kastamonu’ya yakışır şekilde Ahşap Fuarını 2023 yılında fayrap etmek amacıyla görüşmelere ve çalışmalara başladıklarını belirten Başbuğ Fındıkoğlu, “Ahşap Fuarı bizim göreve geldiğimiz 2018 yılından ilk başlayan ayrımsız fuardı. Bizim dönemimizde 2’nci fuarımıza çok ağırbaşlı katılımlar olmuştu. Ankara’dan, İstanbul, Kayseri ve İnegöl’den ekipler geldi. O bölüm tayyare kiraladık mevrut misafirleri tıpkısı devir konaklattık köylü gönderdik. Genişlik faziletkâr katılımlı fuardı. Ama mevrut misafirlerimiz takatli mutlu kalmadı. Çünkü dizi film ve çabuk üretim istiyorlar. Onu Kastamonu’de yakalayamadık. Sonrasında zaten pandemi oldu. Tekrardan esnaf odamız, belediyemiz ve valimizle tıpkı araya gelip 2023 için bu fuarı kuşkusuz yaparız diyerek tartışacağız. Sonrasında fuara akmak isteyen arkadaşlarımızla bu arada benzeri karar verip Kastamonu’ya yerinde ayrımsız fuar yapacağız. Üyemizin hangi istediğine bakacağız” ifadelerini kullandı.

Kastamonu mermerine coğrafi bel aldıklarını hatırlatan KATSO Başkanı Fındıkoğlu, “Basar adına bizim ayrımsız Bağa-Ge projemiz vardı. Devletimizin yüzde 75 desteklediği mikro dışı fuarlarıyla konaklama karışma mermer Kaplumbağa-Ge projesi yaptık. Bu baht olmadı gelişigüzel sene 6 ülke gezebilecektir. Pandemi dönemine girdiğimiz için urgemiz doldu. Tekrardan yenileme çalışmaları yapacağız. Bu urgemiz devam etmiş olsaydı. Ahşap konusunda bir proje yapacaktık. Bunları tekrardan canlandıracağız. Mermer üzerine birlikte ağır sıklet destek veriyoruz. İstanbul Bakir Havalimanı dahil, dünyanın 18 ülkesinde beğenilen bir mermerimiz var. Mermer Kastamonu’nun önünü ve ufkunu açacak. Tığ mermer konusunda Kastamonu yerine İzmir’de kim mermer fuarını ülfet ediyoruz. Tığ firmalarımızdan gurur duyuyor ve değerlerini biliyorum. Gösterişli emekler, markalaşmalar var” dedi. – KASTAMONU

Share: