Şampiyonlar tüvana sporculara başarı hikayelerini anlattı

Türk sporunun muvaffakiyetli isimleri Keyif Kayaalp, Mete Gazoz ve Şennur Çıpa, Kahramanmaraş’ta gailesiz sporculara sükse hikayelerini anlattı.

Kahramanmaraş’ta Alpedo-Kervan Hoşlanma Grubu’nun sponsorluğunda acun şampiyonu pehlivan Rıza Kayaalp, Tokyo 2022 Olimpiyatları Ferdî Okçuluk alanında şampiyon olan Mete Gazoz ve 2022 Dünya Kadınlar Yumruk Oyunu şampiyonu Şennur Çipo Şampiyonlar Kahramanmaraş’ta adlı etkinlikte taze sporcularla aynı araya geldi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde planlı etkinlik iri bağ görürken salon dinç sporcular eliyle hınca ateş dolduruldu.

3 kalburüstü sportmen, gerçekleştirilen söyleşide gençlere başarı hikayelerini elbet yakaladıkları üstüne bilgiler verdi.

Son yerine İstanbul’birlikte düzenlenen 2022 Acun Kadınlar Yumruk Oyunu Şampiyonası’nda kızıl madalya alarak dünya şampiyonu olan Şennur Çipo, spora dinç yaşta başladığını anlatım ederek, “Ego Bartın’da doğdum ve Bartın’ın ücra benzeri köşesinde büyüdüm. Boksa başlama serüvenim bire bir Kahramanmaraşlı arkadaşım yardımıyla oldu ve bu sporun bana kazandıracaklarını, hayatıma neler kazandıracağını, hayatıma elbet yön vereceğini anlattı. Amacım gelecek çocuklara, gençlere gösterebildiğim büyüklüğünde kez izah etmek, tutabildiğim kadar sizlerin elinden tutarak zinde sporculara yardımcı olmak istiyorum” dedi.

Grekoromen güreş alanında Türkiye’ye kazandırdığı madalyalarla balaban başarı yakalayan ve serencam yerine Grekoromen Acun Şampiyonası’nda zer madalya kazanan Şevk Kayaalp ise, “Güreşe devletimizin yardımıyla başladım ve onun yardımıyla buralara geldim. Devletimizin açtığı güreş terbiye merkezi olmasaydı buralarda olamayacaktım ve o yüzden devletime gelişigüzel ant borçluyum. Ben hayatımda biricik beğenmek istediğim şeyi yapıyorum ve bundan ufuk bile mutluyum. Gençlerimiz kendilerine verilen imkanları sonuna kadar kullansınlar. Size tıpkısı vesile sunuluyorsa o fırsatı haddinden fazla mebzul bir şekilde kullanmak lüzum. O güreş eğitim bilimi merkezi yardımıyla ben buralardayım” diye niteleyerek konuştu.

2020 Tokyo Olimpiyatlarında Erkekler Bireysel Okçuluk alanında Türkiye’ye zer madalya kazandıran Mete Gazoz, okçuluk sporuna ailesinden gelen okçuluk geçmişinden kıran başladığını anlatım ederek şunları dile getirdi, “Ego okçuluk sporuna çok kıtipiyoz yaşta başladım. Yaklaşık 2 buçuk yaşımda bu yolculuğa adım attım. Okçuluk turnuvalarına 8 yaşımdan beri katılmaya başladım ve sonrasında 13 yaşımda milli takıma girdim. Benim değişik ayrımsız spor hikayem yok esasta. Okçu tıpkı aileden geldiğim üzere okçuluk sahasında doğdum diyebilirim amma ailem bana tek zaman okçuluk yapacaksın diye niteleyerek tıpkı zorlamada bulunmadı. Ego okçuluğun yanında 8 değişik sporla dahi uğraştım. Ailem bana ayrımsız seçme sundu ve ego da okçuluğu seçtim. Demincek baktığım ahit diyorum kim iyi kim okçuluğu seçmişim” diylerek gençlere isabetli karar vermelerini ve muvaffakiyet içre haddinden fazla çalışmalarını tavsiye mektubu etti. – KAHRAMANMARAŞ

Share: