Pazarkule Çizi Kapısı’ndaki modernizasyon çalışmalarında sona gelindi

Edirne’de, Yunanistan’a açılan Pazarkule Çizik Kapısı’ndaki modernizasyon çalışmalarında sona gelindi.

İnşa çalışmaları tamamlanan temel kapısında tek olan peron sayısı, 3 methal, 3 sorti girmek için 6’ya çıkarıldı.

Gümrük sahasının 4 bin metrekarelik yararlanma alanı, 22 bin metrekareye kadar genişletildi.

Yenileme çalışmaları sonrası modern görünüme munsap Pazarkule’de taharri hangarı, sosyal teçhizat ve personel binaları da düzlük alıyor.

Yolcu binasında yönetimsel üniteler, dayanak katta alışveriş mağazaları bulunuyor. Çizik kapısında bunun yanında x-ray ofisi, faal x-ray ve kapik yetişek merkezi, Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünün bulunduğu yapı üstelik düzlük alıyor.

Çalışmaların büyük bölümünün tamamlandığı temel kapısında herkes denemesi gerçekleştirildi. Kasaba düzenleme işleri ve bütün çalışmalarının bitirilmesinin arkası sıra resmi açılışın gelecek günlerde yapılması bekleniyor.

Edirne Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, AA muhabirine, modernleşme çalışmalarının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yoluyla yürütüldüğünü söyledi.

Pazarkule’deki çalışmalarla temel kapısının gündeş görünüme kavuşturulduğunu belirten Irmak, “Ülkemize ve şehrimize yerinde aynı gümrük kapısı mensur edildi. Değme anlamda olumlu katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz. Peron sayılarının artması, antre ve çıkışlarda kolayca sağlayacak. Yunanistan tarafında da görüşmeler yapılıyor, orada de gerçekleştirilecek genişletme çalışmaları çok yarayışlı evet.” dedi.

Irmak, yaz aylarında Edirne üzerinden binlerce gurbetçinin yurda antre yaptığını anımsatarak, Pazarkule Çizi Kapısı’nın yıpranmamış yapısıyla bundan sonra kişiye hizmet olanağı sağlayacağını dile getirdi.

Share: