Dr. Yıldırım: “İstanbul-Marmara depremi beklendiği için hazırlıklıydık”

– Dr. Sebep: “İstanbul- Marmara depremi beklendiği üzere hazırlıklıydık”

Edirne’de Tababet Bayramı nedeniyle tören düzenlendi

EDİRNE – İl Afiyet Müdürü Uzm. Dr. M. İshak Sebep, İstanbul-Marmara depremi beklendiği için mücehhez olduklarını ve Afiyet Bakanlığı ile görüşüp UMKE depolarındaki malzemeleri sarsıntı bölgesine gönderdiklerini ve Hatay’daki evvel kumluk hastanesinin, Edirne ekipleri vasıtasıyla kurulduğunu söyledi.

Edirne’dahi 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Atatürk Heykeli uğrunda çelenk töreni düzenlendi. Tören çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalara geçildi. Planlı törene, kamu ve hususi şifahane hekimleri ile keyif çalışanları katıldı.

“Edirne yerine UMKE kesim koordinatörüyüz “

Bu sene buruk benzeri tababet bayramı yaşadıklarını belirten Edirne İl Keyif Müdürü Dr. M. İshak Saika, hekim ve sağlıkçı oldukları üzere bahtiyar, amma benzeri zamanda yaşanan zelzele felaketinden ortalık ümitsiz olduklarını ifade etti.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü yerine, İstanbul-Marmara depremi beklendiği üzere hazırlıklı olduklarını hatırlatan Dr. Sebep, bir zamanda UMKE mıntıka koordinatörü olduklarını ve Tekirdağ, Kırklareli ile Edirne illerinin koordinasyonunu sağladıklarını söyledi.

“Hatay’dahi geçmiş çöl hastanesi Edirne ekipleri marifetiyle kuruldu”

Sağlık Bakanlığı ile görüşüp UMKE depolarını lüzumlu tekmil kumluk hastaneleri, jeneratörler, çadırlar, tıbbi malzemeler ile doldurduklarını tamlayan Dr. Yıldırım, depremin yaşandığı gece eksiksiz idari kadrolarla ayakta olduklarını ve Hatay’daki ilk sahra hastanesinin, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla kurulduğunu söyledi.

Bölgeye kısaca 200 bin kalemin üstünde ultrason, biraz apartmanı besleyecek elektrik üreteci bile karışma girmek için tıbbi malzeme götürüldüğünü nâkil Dr. Yıldırım, Sahada bu hizmetleri veren, zelzele bölgesinde etkin ya bile kente gelen depremzedelere bakım veren kül afiyet çalışanlarına teşekkür ederek, “Cenabıhak tıpkı elan hakeza bire bir felaketi yaşatmasın” dedi.

6 Küçük Ay tarihinde ülkemizde meydana gelen ve 11 ili etkileyen bir yer sarsıntısı yaşandığını hatırlatan Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, depremlerde tahminî 50 bin yurttaşın hayatını kaybettiğini ve bunların 102’si doktor başlamak için 500’ünü çok vatandaşın sağlık emekçisi olduğunu rapor etti.

“İstanbul-Marmara depreminin korkulu aynı nüfusu etkileyecek”

Gelecekte olması muhtemel ve riskin çokça arttığı, İstanbul-Marmara depreminin vahim aynı nüfusu etkileyeceğini vurgulayan Altun, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın kuzey bölgelerinin depremden henüz bir iki etkilenecek bölgeler olduğu için İstanbul’a yardımların da tekrar bu iller üzerinden sağlanacağını, yaralılar üstelik bu illere geleceğini söyledi.

Zor günlerde sağlığını hiçe sayarak kendini feda eden ve müdahalede kâin hekimlere ve tababet öğrencilerine müteveccih tababet bayramının esasen sağlık çalışanlarının öneminin bir göstergesi olduğunu belirten Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çımbar Akata, afiyet çalışanlarının depremlerde canla başla çalışarak hastalara bakıp yaraları sarmaya çalıştığını anlatım etti.

Düzenlenen izlence fotoğraf çekiminin peşi sıra sona erdi.

Share: