Oluz Höyük’te 2600 yıllık Med dönemi eserleri bulundu

Oluz Kurgan’te 2600 yıllık Med dönemi eserleri bulundu

AMASYA Amasya’daki Oluz Kurgan kazılarında Med Krallığı dönemine ait olduğu belirlenen tahminî 2 bin 600 yıllık eserler bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Heybet Dönmez, “Bu seneki kazılarımızın mefret sonuçlarından biri Anadolu arkeolojisinde ilk defa Med kültürüyle ilişkin arkeolojik bulgulara erişmiş olmamızdır” dedi.

“Rum arkeolojisinde ilk, Rum’daki Medlere ilgili kazı bilimsel bulguların varlığını kanıtlamış olduk”

16 yıldır süren kazılarda Oluz Höyük’ün 4. tabasında M.Ö 600 ve 550 yılları arasını kapsayan Geç Frig dönemi kendisine nitelendirdikleri mimari katmandaki çalışmanın bu yılki sonuçlarını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dönmez, “Medlere ilişkin çömlekçilik, çömlek bulgular, dekoratif ayrımsız tunç tablo ve bronz ok ucu bulduk. Bunlar Oluz Höyük’teki Med varlığını ve Rum’daki Medlere ilişik kazı bilimsel bulguların varlığını kanıtlamış oldu” diyerek konuştu.

İran asıllı Med Krallığı’nın M.Ö. 590 yılında Anadolu’yu Kızılırmak’a değin ele geçirip 40 sene egemenlik sürerken bu krallığa atfedilen seçkin bulguyla bugüne büyüklüğünde karşılaşılmadığını hatırlatan Devlet Dönmez, “Alelhusus Herodot’un sayfalarca bahsettiği, 6 kabilesinin bulunduğunu bildirdiği Medlerle ilişkin Rum’daki bulguların azlığı da bugüne kadar hep arkeologları şaşırtmıştı” şeklinde konuştu.

2 bin 500 yıllık Pers yolu, Rum’de ilk defa bulunan ateşgede ve çokça sütunlu ibadethane gibi dinî kompleksle karşılaştıkları kazıların coşku donör sonuçları olduğunu vurgulayan Dönmez, hafriyat projesine cevaz ve destek veren Ekin Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü ile katkı sağlayan Türk Güneş Kurumu, Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesi’ne teşekkürname etti.

Share: