Lise öğrencileri ektikleri mısırın hasadını yaptı

Lise öğrencileri ektikleri mısırın hasadını yaptı

AMASYA – Amasya’daki patika liseleri ekmeğin arkası sıra darı ve buğday üretimine da yöneldi. Bire Bir okulda kurulan fırında atlatmak üretip sattıran Amasya Milli Terbiye Müdürlüğü yöneticileri şimdi dahi akdarı ve buğday için kolları sıvadı. Öğretmenleriyle darı eken öğrenciler hasadını birlikte kendileri yaptı.

Hasat gelirinden behre alacaklar

Gökhöyük Şehit Cemalettin Özdemir Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesinin hoca ile öğrencileri birlikte ektikleri mısırların hasadını yaptı. Birikim kazanan öğrenciler, hasattan elde edilen gelirden bile pay alacak.

80 dekarlık alanda darı hasadı gerçekleşti

Yörenin sunma verimli arazilerinin bulunduğu Geldingen Ovası’nda ekincilik ve hayvancılık alanlarında terbiye veren okulda 130 dekarlık alanın 80 dekarına ekilen mısırın hasadı gerçekleşti. Biçerdöver operatörünü dikkatle izleyen öğrenciler binlerce akdarı tanesinin aktarılıp taşındığı traktörleri ise kendileri kullanıyor. Yere sakıt akdarı koçanları bile savurganlık edilmeden toplanarak okulda yetiştirilen tavuklara ağızotu oluyor.

Ata tohumu buğday da ekecekler

Hasada katılan Amasya Milli Yetişek Müdürü Mehmet Türkmen, “Burada çocuklarımız tarımla ilişik kalifiye eğitim bilimi alabilecekleri imkana sahabe. Hem birlikte üretimin içindeler. Darı hasadı yaptılar. Peşi Sıra bile dede tohumu buğday ekecekler” dedi.

İstihdam sıkıntısı bulunmayan

Ailelerden tarıma ilişkin duyan çocuklarını bu okula yönlendirmelerini isteyip sektörünün aradığı nitelikli eleman yetiştirmeye üstelik önem verdiklerini tamlayan Mehmet Türkmen, “İstihdamla ait tek etki yok. Hassaten bir nice gelgel istihdam garantisi verdiği ekincilik aletleri ve değişik alanlarımızdan öğrenci istiyor. Sektörle yavaş görüşmeler gerçekleşip tören düzeni birlikte yapılıyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: