Muş siyasa haberi | Cumhur Reisi Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü programında konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, ” Malazgirt’i katiyen unutmayacağız, unutturmayacağız, tamamen iştiyak dünyamızda ve zihnimizde yaşatacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Milli Park Alanı’nda düzenlenen Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü programında konuştu.

Konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünde Padişah Alparslan ilkin almak için Anadolu’yu vatan haline getiren cümle kahramanları, şehitleri, gazileri, maddi ve manevi önderleri rahmetle bilinmeyen etti.

Ahlat’ta geri vatandaşlarla ve gençlerle ateşli bire bir kavuşma gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, Ahlat’ta Van Gölü kenarında mensur ettikleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin şubesi mahiyetindeki eseri, bire bir hümayun topraktan kanları ve alın terleriyle yoğurarak yurtlaştıran ecdada vefanın bir sembolü kendisine gördüklerini söyledi.

Malazgirt’in çeyrek altın asır eski Hasankale Zaferi ile Türklere gine aralanan Rum kapılarının tıpkısı henüz kapanmamak üzere ardına kadar açılmasının adı olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu zaferden geçmiş ecdadın, Kayseri’den Konya’ya, hassaten İstanbul Boğazı’na kadar Küçük Asya’ya yayıldığını, ancak bu toprakların elan top emniyetli ve huzurlu bir kuzuluk dönüşemediğini kaydetti.

Padişah Alparslan’ın Malazgirt’teki zaferiyle Küçük Asya’yu eman yurdu haline getirdiğini tamlayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizans ve Selçuklu ordusu Malazgirt’te yüz yüze geldiğinde İslam dünyasının dört bir beraberinde Şehriyâr Alparslan’ın zaferi için dualar ediliyordu. İki ordunun Malazgirt Ovası’nda karşılaştığı günün sabahı Odalık Alparslan, komutanlarının önünde şu duayı ediyordu, ‘Kardeşlerim, ülen Allah’ım sana müvekkil oldum ve bu cihatla sana yaklaştım. Senin katında secdeye kapanıyor ve yalvarıyorum. Şayet içtenliğimi kabul ediyorsan düşmanlara alın bu cihatta bana yardım deri ve beni utkulu kıl.’ Hükümdar Alparslan bu duanın arkası sıra benzeri bugünkü üzere tıpkı cuma namazı haset namazı müteakip ölürsem kefenim olsun dediği beyaz elbisesi ile atının kuyruğunu bizzat bağlayıp ordusunu hücuma kaldırmıştır.”

“Birer ibret vesikası namına hatırlanmalı”

Bugün Malazgirt’te cuma namazı namazını kılacaklarını dile getiren Erdoğan, “Ecdadımızın izinde tıpı tıpına yürüyeceğiz. Odalık Alparslan’ın namazgahında bilcümle alay malay davranış edecek, kendisi ve ordusundaki kahramanlar için duamızı yapacağız.” dedi

Gece yarısına kadar süren Malazgirt Savaşı’nın, Odalık Alparslan’ın uyguladığı kavga planları yardımıyla mutlak ayrımsız galibiyetle neticelendiğini hatırlatan Erdoğan, “Kanaat yarayışlı, dua yürekten, kalpgâh sağlam, amut akva olunca, son yani zafer da bunları izliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Merhum Gençosmanoğlu’nun “Aylardan ağustos, günlerden cuma namazı” diye başladığı şiirinde bu tabloyu “Yiğitler dem döker, bayrak solmaya Küçük Asya başlar vatan olmaya. Zer elmaya hey, zer elmaya. Bildirme güzel marşını vurmadan mehter, evet Allah bismillah Allah’u ekber.” diye anlattığını nâkil Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Malazgirt Zaferi’nin arkası sıra Rum’nun değişik yerlerinde kurulan basit beylikler, ant süresince ilk Selçuki’nun ardından Osmanlı’nın bünyesinde toplanarak bire bir dünya devletinin sütunlarına dönüşmüştür. Bu savaşta yenilen Bizans hükümdarı ise Şehriyâr Alparslan tarafından affedilmesine rağmen, kişi sarayındaki muhalifler eliyle dram ayrımsız şekilde katledilmiştir. Türkiye’nin ülfet elini uzattığı bazı çevrelerin bu tarihi hakikatleri birer yadırganan vesikası adına hatırlamalarında fayda görüyoruz. Bizans’ın, Fatih’in İstanbul’u fethiyle sona muazzez kaçınılmaz akıbetini saz şairi şöyle anlatıyor, ‘Şafak söktü dolaşma ışıdı işte, işte bize geldi gelgel duyun çatırdısını ırak ırak, Bizans yıkıldı Malazgirt’te.’ Sahi Malazgirt’ten sonrası ecdadımız üzere çabucak tıpkısı fasıla, saat meselesiydi.”

“Hep bu zaferin meyveleri”

Türk tarihinde it canlı haddinden fazla galebe varken Malazgirt’in üzerinde bu kadar haddinden fazla durmalarının, gençlere bu zaferi ifham etmek üzere çaba göstermelerinin ayrımsız sebebi olduğunu dile getiren Erdoğan, “Malazgirt, milletimizle alay malay bütün İslam dünyasının, Müslümanların de tıpkısı zaferidir. Malazgirt bu coğrafyada kazandığımız farklı umum zaferlerin geçmiş adımıdır, anasıdır, artağan kaynağıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halide Nusret’in, Malazgirt’in bu vasfını “Atlanmış, pusatlanmış erleri sanki yeldi. Nal sesleri bir zafer marşı üzere yükseldi. Balkır şimşek hızlandı, zulmü, zulmeti deldi. Seçme savaşa benzemez bu benzeri kutsal savaştı. Ay parçası yiğitler türe amacında savaştı.” dizeleriyle anlattığını aktardı.

Malazgirt Zaferi’nden yemeden içmeden 3-4 sene bilahare kurulan Rum Selçuki Devleti’nin, 228 sene sonradan kurulan Osmanlı’nın, 852 sene sonra kurulan Cumhuriyet’in bütün bu zaferin meyveleri olduğuna meni fail Erdoğan, “Eğer Padişah Alparslan, Anadolu kapılarını bire bir henüz kapanmamak üzere bize açmamış olsaydı, bu coğrafyadaki kıytırık gruplar halinde süregelen varlığımızı ebedi kılabilir miydik, bilmiyorum. İşte bunun amacıyla Malazgirt’i katiyen unutmayacağız, unutturmayacağız, daima istek dünyamızda ve zihnimizde yaşatacağız. Ecdadın üstelik bu konuda duyarlık gösterdiğini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)Share: