DİYARBAKIR’DA ‘EVLAT NÖBETİ’ 4’ÜNCÜ YILINA GİRİYOR

DİYARBAKIR’üstelik Hacire Akar’ın kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını belirterek, partinin memleket binası önünde başlattığı ve oğluna kavuştuktan sonradan sonlandırdığı eylemin arkası sıra, çocukları kaçırılan farklı ailelerin 3 Eylül 2019’dan itibaren tuttukları enik nöbeti, 4’üncü yılına giriyor. 2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan üzere nöbetini sürdüren Süleyman Ziyalı, ‘Mücadelemiz sonuna büyüklüğünde HDP’nin kapısında bitmeme edecektir dedi.

Diyarbakır’da Hacire Akar, 21 Ağustos 2019’da kaybolan oğlu Mehmet’in HDP’liler vasıtasıyla dağa kaçırıldığını belirterek, 1 ahit sonradan partinin yer binası önünde habitat eylemi başlattı. Oturma eyleminin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akaret, mahkemece aile hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine akıbet veren Hacire Akaret, çocukları kaçırılan ailelere de çağrıda bulundu. Akaret’ın evladına kavuşması ve çağrısıyla harekete güzeşte çocukları kaçırılan aileler, 3 Ilkgüz 2019’dan itibaren HDP binası uğrunda yurt eylemi başlattı. Gösteri Diyarbakır ile da sınırlı kalmadı. Hakkari, Şırnak, Van, Muş ve İzmir kadar şehirlerde da çocukları kaçırılan aileler, HDP binaları önüne anbean, gösteri yaptı. Genç Erkek nöbeti, talih sınırlarını bile aşarak Almanya’nın Başkenti Berlin’de, yıldırı örgütü marifetiyle kaçırılan kızı Nilüfer üzere gösteri yapan Maide Türemiş ile devam etti. Genç Erkek nöbetine birçok siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşu dahi destek vererek, kimi vakit aileleri ziyaret etti.

3 Eylül’de 4’üncü yılına girecek olan ve 304 ailenin dönüşümlü eylemi, 1096 gündür sürüyor. HDP binası önündeki eyleme paydaşlık seçkin sabık dönem artarken, buradaki ailelerden 37’si, düzenlilik güçlerine doğrulama olan çocuklarına kavuştu.

‘BU MÜCADELEMİZ HDP’NİN YIKILIŞI OLACAKTIR’

2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan için eylemini sürdüren Süleyman Vazıh, yaz şita demeden ve pandemiye karşın eylemi sürdürdüklerini rapor ederek, şunları kaydetti

Konu evlatlarımız olmasaydı tek okkalı bizi buraya getiremezdi. 3’üncü yılımız bitiyor 4’üncü yılımıza giriyoruz. Biz burada enik nöbeti tutan ana ve babalar namına buradan mecmu Türkiye’ye sesleniyoruz. Burada sadece kendi evlatlarımız üzere HDP’nin kapısında değiliz. Cemi Türkiye’nin çocukları için buradayız. 14-15 yaşlarındaki çocuklarımızı kandırıp yıldırı örgütlerine göndermesinler. Elimdeki Türk bayrağı bekâr bizim bayrağımız değil, herkesin bayrağıdır. Hepimiz ahbapça buradayız. Bu mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Bundan eminim kim bu mücadelemiz sonuna kadar HDP’nin kapısında devam edecektir. Bu mücadelemiz HDP’nin yıkılışı olacaktır.

‘BİZ PKK’DAN EVLATLARIMIZI İSTİYORUZ’

İstanbul’birlikte 8 sene önceki HDP Kağıthane ilçe binasına gittiği ve arkası sıra kaybolduğunu sav ettiği oğlu Yakup (19) için genç erkek nöbetini sürdüren Saliha Edizer dahi 3 Ilkgüz’dahi bizim 4’üncü yılımız. Herkesi buraya bekliyoruz. Yanımızda oldukları sürece bir yere varacağız. Yaz ve kış demeden biz eylemimizi burada sürdürüyoruz. Yağmur ve mil demeden burada bekliyoruz. Bizim evlatlarımızı göndersinler. Tığ PKK’dan evlatlarımızı istiyoruz diyerek konuştu.Share: