Tutum Eş Güdüm Oturmuş toplantısının arkası sıra izah yapıldı

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki Tutum Eş Güdüm Müesses (EKK) toplantısında, küresel ekonomideki eğilimler ve mahdut içindeki kazançlı-mali gelişmeler bağlamında mevcut görünüm ile gelecek dönme beklentilerin ele alındığı ve Orta Vadeli Program’da (OVP) kayran düzlük politikaların üzerinde uzun şekilde durulduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Himmet ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Bilim Adamı, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgili çalım ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının arkası sıra yapılan mukayyet açıklamada, global ekonomideki eğilimler ve ancak içindeki kazançlı-finansal gelişmeler bağlamında mevcut görünüş ile gelecek dolaşma beklentilerinin ele alındığı belirtildi.

Kurul üyelerince 2023-2025 dönemini kapsayan OVP’deki makroekonomik çerçeveye ve bütçe büyüklüklerine ilişik değerlendirmelerde bulunulduğu ve OVP’de düz alan politikaların üstünde ince şekilde durulduğu bilgisine düz verildi.

Toplantıda, OVP kapsamında, eski yıllarda olduğu kadar finansal disiplini temel kayran yaklaşımın ödünleme verilmeden izleme edilmesi ve Türkiye ekonomisini üretim-istihdam-yatırım-ihracat-cari çok ekseninde hızlı şekilde izam hedefi doğrultusunda, teknolojiye dair üretim yönündeki iradenin sürdürülmesi konularının gündeme getirildiği belirtildi.

Yüksek düzeyde üretimin sonucunda ortaya çıkma refahtan, cemi vatandaşların elan adaletli ayrımsız biçimde nasip alabilecekleri yöntem mekanizmalarına OVP’de saha verilmesi üzerinde durulurken, iklim değişikliğiyle uğraş kapsamında, mutedil vadede yeşil dönüşüme yönelik atılacak politika adımlarının öncelendirilmesi konusunun bile ele alındığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Toplantıda antrparantez, OVP’de saha alan makro projeksiyonlara Sayın Cumhurbaşkanımıza yer yapılmak üzere son tıngır verilmiştir. Kurulda, OVP’nin Kanunda öngörülen takvime akla yatkın şekilde tamamlanarak uygulamaya alınmasına yönelik planlama yapılmıştır.

Bu vesileyle, Ilımlı Vadeli Izlence ve onunla başlayan bütçe sürecimizin ülkemize oflaz olmasını diliyor ve milletimizin bağımsızlığının mefret simgelerinden biri olan 30 Ağustos Utku Bayramımızı kutluyoruz.”

Share: