MKE NAN Polat Fabrikası’nda serbest vurma el atölyesi inşaatı bitmeme ediyor

Başta Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) namlu ihtiyacının karşılanması amacıyla Makine ve Kimya Endüstrisi NAN (MKE) Çelik Fabrikası’nda kurulumu bitmeme eden serbest çarpma ağırlık atölyesinin mabeyin ayında hizmete alınması planlanıyor.

MKE EKMEK Kırıkkale Çelik Fabrikası’nda 2018 yılında devreye alınan Çelikhane Atölyesi, günlük 540 titrem istihsal kapasitesi ile öncelikle TSK’nin ihtiyaçlarını, sonrasında ise ancak içi sanayinin dışa bağımlılığını azaltma amaçlı olarak birinci sınıf çelik materyal ihtiyacını domestik imkanlarla üretmeye devam ediyor.

Ekim ayında tamamlanması ve aralık ayında de hizmete alınması planlanan başıboş vuruş yumruk atölyesinde, TSK’nin namlu ihtiyaçları, muttasıf vurma çelik, gemi şapları, tayyare motorlarının turbo fan ve diskleri ile çıpa polat sektörü amacıyla hadde merdaneleri üretilecek.

AK Tümen Kırıkkale Milletvekili Ramazan Birey, gazetecilere yaptığı açıklamada, MKE ZIYAN ETMEK’nin statü değişikliğinin peşi sıra adeta şaha kalktığını söyledi.

Çelik Fabrikası’nda serbest vuruş pres atölyesi kurulumunun dahi devam ettiğini aktaran Can, şöyle konuştu:

“7 bin tonluk, alanında Türkiye’üstelik yegâne. Dünyada ise hakeza 10 organizasyon var, 11’incisini da Kırıkkale’ye kazandırdık. Bilcümle bu yatırımlara MKE’nin anonim şirketi olmasının çok aheste katkısı oldu. Kuruluş, mesafe ayında devreye girecek ve üretime başlayacak. İnşallah Cumhurbaşkanımız de açılışını gerçekleştirecek. Tesiste, tayyare, otomobil ve roketlerin oylumlu parçaları üretilecek. MKE SAVUŞMAK ve Kırıkkale’miz, savunma sanayisinde dünyanın dar merkezlerinden biriyken, demin erkin dövme polat alanında de değişik aynı alana evrildi. Bu üniteyle hurda alüminyum malzemeler burada alüminyum külçesi haline ati. Alüminyumun birlikte değişik türevleri üretilecek. MKE NAN ve Kırıkkale bundan sonra alüminyum sektöründe bile Türkiye’da cesim merkezlerden birisi olacak.”Share: