Cezayir’deki orman yangınlarında 26 kişi hayatını kaybetti

Cezayir’in ten-Tanım ile Setif kentlerinde devam fail orman yangınlarında 26 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Cezayir İçişleri Bakanı Kemal Belcud, Cezayir resmi televizyonunda yaptığı açıklamada, ülkenin Tunus sınırındaki ten-Tarif kentinde 24, kuzeyindeki Setif kentinde ise 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Belcud, serencam haftalarda ülkedeki gelgel sıcaklıklarının 47 dereceyi geçtiğine dikkati çekerek, Ağustos’un başından bu yana bir nice kentte 106 ayrımlı noktada orman yangınlarının meydana geldiğini belirtti.

Şu esas büyüklüğünde bitmeme eden yangınlarda 2 bin 400 hektarlık orman ve makilik alanın yekpare olduğunu rapor eden Belcud, binlerce personelle alarga ve karadan yangınlarla mücadele edildiğini kaydetti.

Daha geçmiş Cezayir Sivil Savunma Başkanlığı’ndan yapılan bağlanmış açıklamada, “Ülkenin kuzeydoğusundaki Setif kentinde meydana gelen orman yangınında iki karı hayatını kaybetti.” ifadelerine düzlük verilmişti.

Öte yandan yerel basında vadi kayran haberlere göre, Suk Ahras kentindeki ormanlık alanlarda çıkan yangına mümasil yerleşme birimlerinden şu temel kadar 350’yi aşkın ev da evlerinden tahliye edildi.

Sosyal medyada vadi düzlük görüntülerde, itfaiye ekipleri ile ordunun beraberinde vatandaşların de cuşiş sönüm çalışmalarına katıldığı, ateş bölgelerine mail yerleşme yerlerinden yüzlerce kişinin tahliye edildiği görüldü.

Cezayir’in kuzey kentlerinde ayrımsız haftayı fazla süredir bitmeme fail orman yangınlarıyla savaşım, 45 dereceyi sabık hamam albeni dalgası ve güneyden mevrut hamam rüzgarların birlikte etkisiyle anbean zorlaşıyor.

Share: