Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Yılmaz’dan “iyileştiren bedii kursları”yla ilişik değerlendirme Açıklaması

Türk Cildiye Derneği (TDD) Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, iyileştiren beğenilen uygulamalarının yoğun terbiye ve uzmanlık gerektirdiğini belirterek, cemaat ellerde yapılmayan müdahalelerin sakil yan etkilere, temelli izlere neden olabildiğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Kap ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz, AA muhabirine, Esenlik Bakanlığının yer sağlık müdürlükleri ve hastanelere, iyileştiren estetik kursları düzenlenmesi ve şehadetname verilmesinin yasak olduğunu hatırlatan alfabe gönderdiğini ve yazıda bu asıl faaliyetlerin ilgili kuruluşlara bildirilmesini istediğini anımsattı.

Hekim olmayan kişilerin bile kurslarda eğitim alıp, “iyileştiren beğenilen uzmanıyım” diye televizyon programlarına çıktığını, “merdiven altı” yerine rapor edilen estetik uygulamaları yapabildiğini dile getiren Yılmayan, TDD kendisine Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Derneği ile bunun önlenmesi için etraflı yıllar savaşım verdiklerini vurguladı.

Yılmayan, Keyif Bakanlığının, devlet afiyet müdürlükleri ve hastanelere medikal beğenilen sertifikaları ve kurslarıyla ilgili ihtar yazısı göndermesinden sevinme duyduklarını söyledi.

Ehil olmayan kişilerce yapılan bedii uygulamaları dolayısıyla komplikasyonların arttığına işaret eden Yılmaz, “Iyileştiren beğenilen uygulamaları gösterişli terbiye ve uzmanlık gerektiriyor, 2-3 günlük eğitimle sağlanacak benzeri husus değil. Tığ vakit kaybetmeden komplikasyonlarla uğraşır ayla geldik. Hastalar falsolu uygulamalar sonucu okkalı enfeksiyonlarla bize geliyor, bunları tashih üstüne kimi çaba süresince oluyoruz. Tıpkısı kısmını düzeltiyoruz ama hasarlı kalanlar dahi oluyor. Bu şikayetler çokça arttığı üzere Esenlik Bakanlığı tehlikeli bire bir adım attı.” diyerek konuştu.

Yılmayan, Türkiye’nin afiyet alanındaki başarısıyla parladığını, yurt dışından saç ekimi ve beğenilen uygulamaları üzere da çokça sayıda kişinin geldiğini hatırlattı.

Tabela koyarak “basak şeş” aplikasyon özne yerlere yönelik alınan tedbirin önemine dikkati çekici Yılmaz, “Tıpkısı haftalık yetişek alan, doktor olmayan evet birlikte bakıyorsunuz dişçi estetik alanında ‘üniversite onaylı ağırşak açıyoruz’ diye afişler asıyor. Bunları Bakanlığa bildiriyoruz. Bakanlık üstelik bunun engellenmesi üstüne adımlar atıyor fakat muhatap bulamıyorsunuz çünkü uğrun çalışmalar.” ifadesini kullandı.

Herhangi benzeri eğitim programı ya dahi kurultay yapacaklarında önce Sağlık Bakanlığından müsaade aldıklarını bildiren Yılmayan, müsaade verildikten bilahare da Türk Tabipleri Birliğine vukuf verdikleri aktardı.

Düzenledikleri kongrelerin, üniversitelerde verdikleri eğitimin tamamlayıcısı olduğunun altını çizen Yılmayan, elden kursa katılarak eksper olunamayacağını kaydetti.

“Uygulamalara yönelik hacir getirildi”

Iyileştiren estetik yaptıracakların tetik olmasını talip Yılmaz, “Fasit evet üstelik haddinden fazla ismini duyduk” diye niteleyerek gidilebilen yerlerde arada sırada eksper sıfır ayrıca doktor olmayanların bile haddinden fazla uygulama yapabildiğine şahit olduklarını anlattı.

Lazer, radyofrekans kadar aşamalı yapılması gereken bazen işlemlerin topluluk sıfır yerlerde para kaplamak kaygısıyla biricik seferde yapılmaya çalışıldığını dile getiren Yılmayan, “Makul sıfır ortamlarda yapılan uygulamalar sonucunda dokunaklı alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor, vücutta mihman izlere, kilolu enfeksiyona illet olabiliyor, gereç damarı tıkayabiliyor.” uyarısında bulundu.

Yanlış uygulamaların doku yıkımlarına neden olduğuna belen fail Yılmayan, Afiyet Bakanlığının bu uygulamalara yönelik kısıtlamasının eke olduğunu, “merdiven altı” uygulamaların denetimleri üzere dernekler aracılığıyla temas cins yardıma hazır olduklarını belirtti.

Sağlık mülk müdürlükleri ve hastanelere abece gönderilmişti

Keyif Bakanlığı, 2003’te aynı bölüm uygulanmasına müsaade sunulan medikal beğenilen şehadetname eğitimlerinin 2008’birlikte yayımlanan Ayakta Canlandırma ve Otama Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Karşı Talimatname kapsamında yürürlükten kaldırıldığını, şehadetname yahut buna benzer yetki belgesine dayanılarak unvanlarda “beğenilen” veya analog zeki gelecek hiçbir ibare kullanılamayacağını, bu soy işlemlerin da hoppadak ilgilendiren alandaki hekim ve ehlivukuf doktorlar vasıtasıyla tıbbi muamele adına yapılabileceğini duyurmuştu.

Keyif il müdürlükleri ve hastanelere gönderilen yazıda, Esenlik Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliğinin birlikte Bakanlıkça sınırlı alanlarda ve standartlarda sunulan eğitimler sonrası sertifikaların tescil edilebileceği, müktesep haklar aut iyileştiren beğenilen sertifikasının yürürlükten kaldırıldığı, bu isimde ve tıpkı anlamlara ati eğitimlerin düzenlenmesi, katılımcılara şehadetname verilmesinin hukuken gibi olmadığı vurgulanmıştı.

Share: