Kırıkkale Milletvekili Can: MKE; tayyare, roket ve makine parçaları üretecek

YANLIŞSIZ Öğür Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Çelikhane Atölyesi’ni musahabe ederek, Araba ve Kimya Endüstrisi Kurumu A.Ş.’ye (MKE) yıpranmamış yapılan likit çipo çelik, haddane ve 7 bin tonluk baskı makinesi yatırımlarıyla burada tayyare, roket ve makine parçalarının üstelik üretileceğini söyledi.

DÜRÜST Parti Kırıkkale Mebus Ramazan Can, MKE A.Ş. Kırıkkale Çelik Fabrikası’nda 2018 yılında devreye alınan ve günce 540 ton üretim kapasitesi kâin Çelikhane Atölyesi’ni mülakat ettikten sonra basın mensuplarına izah yaptı. Mebus Fert, Türkiye’da sıvı çipo çelik ve kırılan demir çelik üretimi olmadığını belirterek, “Dünyada özellikle savunma alanında, polat alanında lobiler var. Tığ bu lobilere karşın Çelik Fabrikası’nın içine sıvı çipo çelik üretimiyle ilgili tesisi bati savaşım sonucu kurdurduk. 79 milyon euroluk üniteyi İtalyanlar geldi ve buraya kurdular. Bu birim alıngan hazır para çıpa çelik üretiyor. Bütünleşmiş tesisi adına düşünüldüğünde ülkenin yüzdelik 35 ithalatını karşılayacak. Tabi bunun üçgen ayağının olması geçişsiz. İkinci ayak ise haddaneler. Tıpkı şekilde haddaneler birlikte hizmete alındı” dedi.

‘TÜRKİYE’DE YEGÂNE, DÜNYADA İSE 10 TESİS VAR’

Üçlü ayağın en önemlisinin ise erkin çarpma yumruk atölyesi olduğunu vurgulayan Duygusal, “Azade dövme tahakküm atölyesi 7 bin tonluk. Alanında Türkiye’birlikte tek, dünyada ise böyle tıpkı bünye 10 devam var. 11’incisini Kırıkkale’da MKE’ye kazandırdık. Bu ünitelerle tayyare parçaları, otomobilin büyük parçaları ve roketlerin mehabetli parçaları, hassas parçaları, Türkiye’üstelik üretilemeyen ürünler burada üretilecek. MKEK ile bu arada Kırıkkale’miz savunmada dünyanın merkezlerinden biriyken, serbest vurma polat alanında da Kırıkkale’miz ve MKE’miz değişik benzeri alana evrildi. Bu üniteyle beraber hurda gelen alüminyum materyal burada alüminyum malzeme haline ati ve ayrımlı türevleri burada üretilecek” diye niteleyerek konuştu.

Share: