“Kralların ressamı” Rahmi Pehlivanlı, nakıs asrı aşan ömrüne binlerce iz sığdırdı

Foto eğitimi almadığı halde yaşadığı dönemin ünlü kral, ece ve çap adamları ile Mustafa Kemal Atatürk’ün portrelerini yaparak acun genelinde onlarca işporta açan Rahmi Pehlivanlı, geride binlerce ürün bıraktı.

Keskin’bile 1926 yılında dünyaya mevrut ve ilkokulu burada okuyan Rahmi Pehlivanlı, resimle ilgilenmeye başladığı Kırıkkale Askeri Ortaokulunu 1932’bile bitirdi.

Amatör yerine başladığı ressamlıkta, Mustafa Kemal Atatürk, IV. Gaye, Fatih Sultan Mehmet, Ihtilas Veysel ve Valide Hatun portrelerinin birlikte Güç Zırhlısı, Kum Fırtınası, Noel Çiçekleri ve Çıkmaz Dansçıları adlı eserlere imza atan Pehlivanlı, uluslararası konferans dünyasındaki başarıları ve kişi ekolünü yaratmasıyla dikkati üstüne çekti.

“Kralların Ressamı” yerine aşina Pehlivanlı’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50. yıl dönümü dolayısıyla ülkeyi ziyarete gelen şevket adamlarıyla Atatürk’ü resmeden 16 tabloluk dizisi, 11 Çatlak 1978’den itibaren Anıtkabir’üstelik sergilenmeye başladı.

İtalya’daki Accademia Universale, Pehlivanlı’ya 1981’bile Roma Academico Benemerito diploması ile gönüllü üyelik unvanı verdi, sanatçının yerine daima benzeri fasıl ayırdı.

“Keyfiyet Yapılış Türkiyem” koleksiyonu üzere ülkeyi gezen artist, 1984’te hoca ve ressam Nurhan Pehlivanlı ile evlendi.

Çok sayıda prestijli dürü, alamet ve madalyaya müstahak tanıdık Pehlivanlı’nın 24 Ağustos 1992’deki vefatının üzerinden 30 sene geçti.

Pehlivanlı, kem asrı aşan ömründe Şam’dan Bağdat’a, Berlin’den Londra’ya, Lahor’dan Lagos’a sınırlı dışında birçok şehirde açtığı 60’ı fazla sergide Türkiye’yi tanıttı.

“Atatürk’ün evini çizmek için Selanik’e gitme talebinde bulundu”

İl Firez ve Turizm Müdürü Saygınlık Kızılkaya, AA muhabirine, Pehlivanlı’nın Ankara’de askerliğini yaptıktan sonra mektep çocuğu yerine suret yapmaya başladığını söyledi.

Yaptığı resimlerin beğenildiğini anlatan Kızılkaya, “1953 yılında Prof. Dr. Enver Nur Karal’ın Atatürk’ün evini tefriş üzere Selanik’e gideceğini öğrenince kendisi dahi Atatürk’ün evini çizmek amacıyla Selanik’e gitme talebinde bulunur. Pehlivanlı, Heybet Bayar aracılığıyla görevlendirilerek Selanik’e giderek, ilk kez ensiz dışına çıkmıştır.” dedi.

UNESCO’dan çağırma

Kızılkaya, sanatçının 1956 yılında UNESCO’dan Beyrut’ta sergi boşaltmak amacıyla çağırma aldığını belirterek, peşi sıra dahi dünyayı gezmeye bitmeme ettiğini dile getirdi.

Pehlivanlı’nın ziyaretleri sırasında Tunus Cumhurbaşkanı Habib Burgiba’nın portresini yaptığını anlatan Kızılkaya, bu portrenin, sanatçının Ihtişam Bayar’dan sonradan önceki Cumhurbaşkanı portresi olduğunu vurguladı.

Papa IV. Paul’den bağış aldı

Kızılkaya, sanatçının henüz sonraları aldığı sergi daveti konusunda Almanya’ya giderek, bozuk KÖLE Başkanı John Kennedy’e fotoğraflardan çalıştığı portresini ihsan ettiğini ve bu olayın Almanya’birlikte basında meydan aldığını dile getirdi.

Rahmi Pehlivanlı’nın, henüz sonra Afrika’birlikte çalışmalarına devam ettiğine dikkati calip Kızılkaya, şöyle devam etti:

“Afrika’de çalışmalarına ve sergilerine devam fail Pehlivanlı, Kenya ve Zambiya azamet başkanlarının portrelerini yapar. Ardından İtalya’ya geçen Pehlivanlı, Floransa’üstelik hâkim baskınında kötülük gören müzeye ‘Zina’ adlı tablosunu bergüzar etmiştir. Vatikan’daki jüri eliyle eseri akseptans edilir ve Papa IV. Paul eliyle sim madalya ile ödüllendirilmiştir. Yeniden Etiyopya’üstelik yapılan aynı törenle kendisine berat ve madalya verilmiştir. ‘Kel Mıstık’ adlı tablosu Acun Portre Yarışması’nda birincilik ödülü almış ve tıpkısı yıl Özgürlük gazetesi kendisine ‘Kralların Ressamı’ unvanını takmıştır. Anıtkabir’dahi 16 tabela etkin Pehlivanlı, Atatürk ve yabancı ihtişam başkanlarının tablolarını yapmıştır.”

Kızılkaya, sanatçının Türkiye’yi dünyaya lanse etmek üzere başlattığı “Hasep Kırat Türkiye’m” eseri üzere tam doğuyu resmettiğini ve 8 yıl çalıştığını ifade etti.

Pehlivanlı’nın yakalandığı kemik kanseri nedeniyle 1992 yılında koleksiyonunu tamamlayamadan mevt ettiğini anlatan Kızılkaya, “En Üst çalıştığı portre Reisicumhur Turgut Özal’a aittir. Artist, Türkiye’de 5, dünyada 60’ın üzerinde şahsi sergi açmıştır. Rahmi Pehlivanlı, eserlerinde alışılmış çağ resim sanatı ve soyut fotoğraf ekollerini birleştirerek, kişi ekolünü yaratmıştır. Bu nedenle yaşadığı dönemde dünya genelinde binlerce ürün çalışmıştır.” diye konuştu.Share: