“Kilit dudak” Kırıkkale’de aheste tonajlı araçlara yönelik denetimler artırıldı

Ulaşımda 43 ilin angajman noktasında saha düzlük ve “kilit ağız” namına aşina Kırıkkale’bile, yavaş tonajlı tır, kamyon ve bulaşıcı otobüslerine yönelik denetimler artırıldı.

Bölge Gidiş Geliş Fal Idarehane Müdürlüğü ekipleri, hafta sonu Gaziantep ve Mardin’de yaşanan trafik kazalarının peşi sıra Kırıkkale- Ankara karaca yolu acul şimendifer köprüsü altındaki aplikasyon noktasında denetime bağımlı araçları biricik biricik durdurdu.

Araçların rutin uzluk, tetkik ve sigorta kontrollerini fail ekipler, tonaj ve evrakları, lastiklerin durumunu, bazı taşıtların cevaz belgelerini, takometre çıktılarından sürat ve tasarruf süreleri ile takografa ayrımlı cihazlar takılıp takılmadığını denetledi.

Ekipler, denetimler sırasında atiklik limitini aşan 2 tır ile tıpkı yakıt tankeri sürücüsüne, reflektörü yoksuz tır sürücüsüne ve güven kemerini arkadan taktığı ve ateş tüpü bulundurmadığı belirleme edilen kamyon sürücüsüne yönetimsel nakdî ceza uyguladı.

Tır sürücüsü Yanardağ Yılmayan, gazetecilere, korkulu tonajlı miftah sürücüleri namına sağ şeritten gittiklerini belirterek, bakir araçların eskilerine bakarak henüz konforlu ve bakımlı olduğunu söyledi.

Eski araçların arıza üzerine az buçuk daha kısık olduğunu anlatan Yılmayan, “Bakımları yapılmazsa arıza çıkartabiliyor ve kazalara amil olabiliyor. Kaza yerlerinde da ekipler doğrusu vacip önlemleri alıyor fakat zaman zaman çokluk olabiliyor. Vatandaşlar namına de ilçe yerinde kükremek yapmaya icap bulunmayan. Bu ara sıra balaban dil kullanan sürücüler üzere ağırlık oluyor. Tığ birlikte yordam sınırlarına ilgi ediyoruz. Yoksa kazalara sebebiyet verilebiliyor ve cezalar kaçınılmaz oluyor.” diye niteleyerek konuştu.

Yolcu otobüsü sürücüsü Ramazan Özgörke dahi denetimlerin artırılmasının domuzuna olduğunu dile getirdi.

Şoförlerin üstelik çokça daha titiz olması gerektiğine dikkati calip Özgörke, “Kazalara hastalık olmamak için elimizden geleni yapmamız geçişsiz. Polis Güçleri memurları daima yollarda ve denetimlerini gerçekleştiriyor. Cevvaliyet sınırına banko uyuyoruz. Filhakika uyulmadığı takdirde böyle kazalar meydana geliyor.” dedi.Share: