Kovid dolayısıyla metropollerden kaçanlar gabi dönemiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kovid pandemisinin etkisini yitirmesiyle büyük şehirler yeniden cazibe merkezleri haline geldi. Ancak şehirlere gabi göstermek isteyen insanlar büyük ayrımsız engelle yüz yüze: Gayrimenkul fiyatları küresel çapta sivri derecede fiyatlı.

Bloomberg International’ın haberine bakarak New York, Manhattan’dahi ortalama bir dairenin kirası Mayıs ayında 4.000 dolara büyüklüğünde yükseldi. Karı fiyatları ise önce çeyrekte tıpkı sene öncesine bakarak yaklaşık %11 arttı. Bir durum acun çapında birçok iri şehir amacıyla de makbul. Gıdadan benzin fiyatlarına kadar her şeyin fiyatı birlikte enflasyonla gelişigüzel yükseliyor. Londra’nın merkezinde kiralar Mayıs ayında yıllık bazda %16 arttı ve göz fiyatları %7,6 yükseldi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak söz konusu resim pandemi sürecinde nazik şehirlerden ayrılanların köylü dönmeyi istek ettiğini gösteriyor. Ancak istek sonucu mütezayit fiyatlar kâh insanların özledikleri iri şehir hayatını imdi karşılayamayacakları anlamına birlikte gelebilir.

Haberde April 2021’de New York Şehri’nden ayrılarak Miami’ye taşınan 32 yaşındaki emlak danışmanı Dana Twito’nun ifadelerine yer verildi. Twito, New York’ta artan cürüm oranı ve pandemi yasakları nedeniyle şehirden taşınmış. bahis konusu dönemde Twito eşi ve ailesiyle gelişigüzel yaşadığı New Jersey’deki apartman dairesini 980 bin dolara satmış ve Miami’de 600 bin dolara tıpkı ocak satın almış. Gayrimenkul danışmanı o dönemde bu tür benzeri mübayaa işleminin mali açıdan mantık olduğunu söylüyor:

“Tatile süzülmek istiyorsanız Florida tamamlamak ayrımsız kayran. Amma New York, New York’tur” açıklamasında bulunan Twito şu anda ise koca yapabilmek amacıyla gelişigüzel hafta şehre et kafalı döndüğünü sözlerine ekledi. 800 bin dolara ayrımsız familya bulmayı düş eden Twito envanterlerin çokça çok düşütünü ve fiyatların yükselmesi dolayısıyla hedeflediği evi bulamayabileceğini söyledi. Taşınmazlar danışmanı bir tane umudunun yıkılması muhtemel evler yahut ağız ağıza yenilenmesi müstelzim bölgeler olduğunu söyledi.

Fiyatlar baş döndürücü yükseldi

BENDE Yol Servisi verilerine dayanan araştırmalara göre Mart 2020 ile Haziran 2021 arasındaki pandemi sürecinde 130 binden çok sekmen New York’tan temelli yerine ayrıldı. Bu trend 2021’in ikinci yarısında ise bilakis döndü. Andıran günlü tıpkı sormaca araştırması, pandemi öncesine bakarak elan aşkın insanın Manhattan’a taşındığını ve kiraların ve familya fiyatlarının yükselmesine sebep olacak derecede talepte benzeri artış yarattığını ortaya koydu.

Uluslararası emlak şirketi Christie’s’mağara New York Taşınmazlar Danışmanı Edward Joseph, “Şehri metrukiyet fail ve bugünlerde düşüncesiz dönen balaban tıpkı insan akını oldu. Bazı insanlar amacıyla her gayrimenkulü karşılayabilmek haddinden fazla baskı kuzuluk geldi” ifadelerine kayran veriyor.

Ofise periyot korkusu

İngiltere’nin başka yerlerinden Londra’ya nakil işlemleri, taşınma şirketi Shiply’ye göre 2021’in ikinci yarısında arttı. Pandemiden önceki karşılanabilecek türden bir taşınmazlar hatırlamak bugünlerde az daha birçok koca amacıyla imkansız hale geldi.

30 yaşındaki Amy Parry, patronunun çalışanlarından ofise dönmesini temenni etmesinden korkuyor. Üç ay önce eşi ve eskimemiş zade bebeğiyle birlikte Güney Galler’birlikte dört akak odalı bir eve taşınan Parry haftada kestirmece iki dönem Londra’ya üç saatlik tıpkı seyahat düzenlemek için zaruri bütçeye sahip. İK danışmanı kendisine çalışan Parry Londra’de tıpkısı evi karşılayamayacağını ve patronu onu geri dönmeye zorlarsa arkadaşlarıyla tıpkı ocak kiralamayı veya onlarla kalmayı düşüneceğini söyledi.

Parry “Şirketimin beni tüm zamanlı yerine ofise vurdumduymaz dönmeye zorlayacağı yahut çok uzakta yaşarsam maaşımı azaltacağı üzerine daim tıpkısı bulut var” ifadelerine düzlük verdi.

Pandemi sonrası ferasetsiz andırmak, Avustralya’üstelik birlikte kıytırık bir nitelik değil. Dünyanın en fiyatlı beşinci şehri olan Melbourne’birlikte, kira fiyatları Mart ayında sabık yılın bir ayına göre %12 arttı. Ev fiyatlarında ise ayrımsız sene öncesine göre %10’luk artma görüldü.

31 yaşındaki Luke Saville, babasına daha yakın başlamak için Eylül ayında Melbourne’den taşındı. Saville ve eşi Melbourne’e 3 saat uzakta olan Euroa’dahi 504.000 Avustralya Doları (348.000 dolar) üzerinden üç akak odalı ayrımsız sülale satın aldı. Ancak dört şahsiyet karı, emlak danışmanı namına müteharrik Saville’in hareket amacıyla ofisine daha mail olması gerektiği ve teferruatlı saatler süresince işe gidip gelmekten kurtulamadığı gerekçesiyle sabık ay Melbourne’a vurdumduymaz andırmak zorunda kaldı.

Saville bu süreçte haddinden fazla fazla kayba uğradığını, şehirdeki kira fiyatlarının fırladığını belirtiyor. Taşınmazlar danışmanı şu anda Melbourne’un doğusundaki Malvern’deki iki akak odalı evi üzere ödediği haftalık 800 Avustralya Doları icar ödüyor.

2020’de 1,5 milyon dolarlık bir eş satın ahzetmek talip Saville, fiyatların yükselmesinin peşi sıra şimdilerde ise eş benzeri mülkü karşılayabilmek üzere ilkokul yıl beklemesi gerektiğini söylüyor. Saville, “Kovid yüzünden site dışına itildik” ifadelerine kayran verdi.

 

KÖLE’dahi muntazır hane satışlarında şaşırtı

 

Konut piyasası yavaşlıyor

 

BENDE’dahi MBA endeksleri tuhaf seyretti, faizler yükseldi

 

Share: