Konutta istihsal lacerem artar?

Konut satışları açısından 2022 yılı faal geçiyor. Bu yılın önceki beş ayında konut satışları 2021’mağara ayını dönemine bakarak yüzde 37.7 oranında artarak 575 bin 889 adına gerçekleşti. Dünya’dahi Leyla İlhan imzasıyla düzlük düzlük habere göre, sene sonunda bey adetlerinin güzeşte yılın üstüne çıkarak 1.5 milyon adete ulaşması bekleniyor. Sektörde satış hareketliliği sürerken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bölük kredilerine yönelik hacir devreye alındı. Kullanılmamış aplikasyon kapsamında fiyatı 10 milyon TL’nin üstünde olan konutlara cesaret verilmezken, fiyatı 5 ila 10 milyon TL olan A enerji sınıfı eskimemiş konutlarda 3.5 milyon lira, ikinci ahali konutlara ise 2.5 milyon TL cesaret imkanı sağlanacağı belirtildi. Düzenlemede fiyatı 2 milyon TL’nin altında küsurat yıpranmamış konutlara verilen bindi ise artırıldı. Birinci umum konutlarda sunulan kredi desteğinin yüzdelik 90’a çıkarılmasıyla sektörde ikinci yarıdan itibaren üretimin alt ve orta gelire müteveccih projelere kayabileceği rapor ediliyor.

“Pimpirik göz amacıyla 6 ila 12 kamer mukteza”

Bu yılın ikinci yarısına ait görüşlerini açıklanan Dekar Yapı Umumi Heyet Başkanı Salih Kuzu, “Komutan anlamında bu yılın önce yarısı dolgunca geçti. Firma olarak yıpranmamış projeleri satışa çıkardık. Itimat kısıtlamalarına rağmen, ikinci yarının üstelik komutan anlamında ferah geçeceğini düşünüyoruz” diye niteleyerek konuştu. Ancak sektörde henüz bağan gelirli gruplar üzere basamak tahsis etmek gerektiğini nâkil Kuzu, “Şu andaki yüzdelik 90’a vasıl kredi teşvikleriyle orta ve alt gelir gurubuna yönelik üretimin artırılması hedefl eniyor. Nedeniyle bu alana benzeri kayma evet. Burada elan siktirici daireler öne çıkacak. Şirketler, maliyetleri hafifletmek ve mahsus limitler ortamında eğlenmek üzere projelerini gözden geçirecek. Fakat projelerin revize edilmesi ve yıpranmamış projeler için da sunma bir iki 6 ay ila 1 sene beyninde tıpkısı süreye gerekseme var” yorumunda bulundu. Değişik taraftan faziletli maliyetler zımnında hane fiyatlarının arttığını, bunun de k onuta vasıl kitleler bakımında sav yarattığını vurgulayan Kuzu, “Bunun amacıyla maliyetlerin dengelenmesi lazım. İkincisi arsa üretimi olmalı” dedi. Şirket kendisine bitirme karşılığı ve satın alma ile arsa geliştirdiklerini anlatan Kuzu, “Fakat site süresince yer kalmadı. Maliyetin zarfında yer yüzde 50’ye çıkınca sakim ev anlamak az daha imkansız. Pimpirik ev üzere dahi arsa fiyatının düşmesi çokça kebir. Doğrusu maliyetler faziletkâr. Arsa fiyatını biraz düşürüp, maliyetlerde da aynı depresyon olursa kullanılmamış konut üretiminde yeniden bire bir diriliş olanaklı” değerlendirmesini yaptı.

“Hava gücü yükseltilmeli”

İlk yarının 4 şantiyeleri olan firmaları için ongun geçtiğini dile getiren Artaş İnşaat Umumi Heyet Başkanı Süleyman Çetinsaya da, yıl sonuna kadar İstanbul’üstelik ortamında 1650 bölük olan 2 modül daha projeyi satışa sunacaklarını açıkladı. “Ancak çevre genelinde yapım işleyen yok. Arsa ve yapım maliyetleri faziletkâr. Bankalar inşaat sektörüne cesaret vermiyor” diyen Çetinsaya, göz üretimi amacıyla gurur gücünün yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Yılın ikinci döneminde üstelik ilk yarı üzere faziletkâr komutan adetleriyle geçmesini beklediklerini kaydeden İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Ustalık Bina Başkanı Nazmi Durbakayım ise, eş adetlerinin sene böylece 1 milyon 500 bin adetleri bulacağını belirtti. Durbakayım, bakir projeler üzere firmaların hazırlıklarını sürdürdüğünü rapor etti.

İnşaatta nitelik yükselecek

Kürsü temsilcileri itimat düzenlemesiyle alay malay fiyatlarda tıpkı düşüş olmayacağını, fakat yatırımlık alımlarda aynı düşüş olabileceğini dile getirdi. Alelhusus art gelir gurubunda yapılan sınırlama nedenle şirketlerin kişi bünyelerinde yeni finansman modelleri geliştireceğini, alıcıların de elan aşkın özkaynak kullanacağı belirtiliyor. Emniyet kısıtlamasının fiyatı 5 ile 10 milyon TL arasındaki faziletli pahalı konutları etkilediğini tamlayan Mahmut Dereli, bunların parçalanmamış satışlar içindeki payının yüzde 5 olduğunu söyledi. Öte taraftan fiyatları 1 milyon ile 2 milyon TL ortada konutlarda güven kullanımının daha rahat olduğunu dile getiren Dereli, “Aplikasyon erke tasarrufl u binalara teşvikte bulunuyor. Nedeniyle inşaatların kalitesini artıracak aynı afi oynayacak” yorumunu yaptı.

Özkaynak kullanımı artacak

“Kayırıcı segmente kaydıkça itimat kullanımı azalıyor. Ağırlıkla 1ila 2 milyonluk eş alımlarında yüzde 90’lara varan oranda itimat kullandırılıyor” diyen Salih Kuzu, “Denk 5-6 milyon liralara çıktıkça cesaret kullanımı yüzdelik 50-60’lara düşüyor. Fakat yeniden de bunun fiyatı 5 ila 10 milyon arasındaki konutlarda 3.5 ila sınırlandırması bire bir finansman açığı oluşturacak. Bizde bunu peşinat, ortaklık bünyesinde oluşturacağımız bodur vadeli krediler ve banka kredisi gibi üçgen ayakla çözmeye çalışacağız” yorumunu yaptı. Alelhusus kendilerinin sattıkları evlerin oturuma yönelik olması dolayısıyla kişilerin de belki öz münezzeh kaynaklarını zorlamalarına illet olacağını de belirten Kuzu, “Envestisman amacıyla alınanlarda ihtimal henüz aşkın kıyas edilecektir. İhtiyaç için alınanları elan etkileyecektir” diyerek konuştu. Güven düzenlemesini değerlendiren Artaş İnşaat Umumi Heyet Başkanı Süleyman Çetinsaya şöyle konuştu: “Parası olan alabilecek. Zımnında satışlarda tıpkısı yavaşlama olacak.”

Mütebeddil ev cesaret sisteminden ki zahir etkilenecek?

 

Eskimemiş vatandaşlık bedeli bölük talebinde yığın değiştirdi

 

BDDK’dan ev kredilerine ait eskimemiş değişmeyen

 

Share: