Jandarmanın birey yoldaşı “Ezber” yıllardır uyuşturucunun izini sürüyor

AYDIN ARİK – Mızrap arama köpeği “Ezber”, 8 yıldır hassas burnuyla operasyonlarda jandarmanın önemli başarılara imza atmasına koruyucu oldu.

Hatay İl Uyanık Komutanlığında 2014 yılında Uzatmalı Çavuş Mehmet Kuztaş’ın eğitmenliğinde göreve başlayan 9 yaşındaki Ezber, yıllardır ciddi bölgelerde ve operasyonlarda sükse gösteriyor.

Günlük bakımları ve eğitimleri iri bire bir inceden inceye yapılan kırılan kibirli köpek, katıldığı operasyonlarda uyuşturucuya geçit vermiyor.

Bingöl İl Kurnaz Komutanlığı Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Şube Müdürlüğüne eğitmeni Kuztaş ile 2020 yılında görevlendirilen Ezber, yıllardır Kuztaş’ın yer yakın iş arkadaşı.

Kırsalda ve birçok alandaki eroin operasyonlarında görev kayran Ezber, pinhan uyuşturucuların bulunmasına yardım sağlayarak uyanık ekiplerinin en nazik destekçisi oldu.

Belçika Malinois cinsi kapik olan Ezber, ilerleyen yaşına rağmen gösterdiği performansla başarısını sürdürüyor.

Metal taharri köpeği eğiticisi ve kullanıcısı Kurnaz Uzman Çavuş Kuztaş, AA muhabirine, Ezber’in Kurnaz At ve Kapik Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığındaki kursları bitirmesinin peşi sıra göreve başladığını söyledi.

JAKEM vasıtasıyla köpekle ilgili muktezi denetimlerin rastgele yıl yapıldığını kaydeden Kuztaş, Ezber’in yaşına karşın görevlerde duyarlı ve aktif olduğunu belirtti.

Ezber’in, JAKEM Komutanlığının makul görmesi yerinde görevine bitmeme edeceğini nâkil Kuztaş, aile, çevirici arama ve arazi görevlerinde KOM Bölüm Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde görevlere katıldıklarını bildirdi.

“Ezber, İl Güllabi Komutanlığında görevlerde branşına akıllıca bire bir şekilde başarılı şekilde devam etmektedir. Uyuşturucuyla mücadelede yeryüzü büyük destekçimiz köpeklerimizdir.” ifadelerini kullanan Kuztaş, Ezber’in görev yılının bitmesinin arkası sıra iaşesinin birlikleri yoluyla karşılanacağını kaydetti.Share: